fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Powojskowe tereny idą na sprzedaż

AMW udało się sprzedać kompleks modliński. Nowym właścicielem została poznańska firma Konkret.
Fotorzepa, Darek Golik
Czy znalezienie nowego właściciela dla Twierdzy Modlin zapowiada powrót koniunktury na nieruchomości z demobilu ? Agencja Mienia Wojskowego potwierdza sygnały o ożywieniu rynku.
W pierwszej połowie tego roku AMW zarobiła łącznie na sprzedaży działek  ponad 42 mln zł, nie wliczając w to Modlina. Zdaniem Krzysztofa Michalskiego prezesa AMW widać już lekkie ożywienie na rynku nieruchomości.-  Kilka z naszych transakcji oscylowało w granicach 1- 2  mln złotych. Poza Twierdzą Modlin, w czerwcu za blisko 13 mln zł sprzedaliśmy kompleks koszarowy z XIX wieku w Gdańsku przy ul. Słowackiego. Liczymy więc, że tendencja będzie zwyżkowa-  mówi prezes Michalski.

Twierdza Modlin dla Konkretu

W zasobach agencji wciąż pozostaje 5,4 tys. hektarów powojskowych terenów i 2,5 tysiąca opuszczonych przez armię pokoszarowych budynków, magazynów, a także obiektów  z których zrezygnowała policja czy straż graniczna. W tym roku powraca zainteresowanie większymi nieruchomościami, które inwestorzy omijali w ostatnich , kryzysowych latach. W połowie sierpnia, wreszcie, w dziewiątym z kolei przetargu, udało się AMW sprzedać kompleks modliński -  prawie 58 hektarów dawnej twierdzy, z unikalnym zabytkowym koszarowcem długim na 2,2 km. Nowym właścicielem została poznańska firma Konkret Wiesława Jana Prusieckiego. Za historyczną nieruchomość zapłaciła 17, 8 mln zł (od wylicytowanej kwoty 35,7 mln zł przysługiwała jej 50 proc. bonifikata – bo obiekt pozostaje w opiece konserwatora zabytków). To już kolejna inwestycja Konkretu w powojskowe tereny. Wcześniej w samym Poznaniu firma Prusieckiego przejęła dziewiętnastowieczne koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich i urządziła w nich pięciogwiazdkowy hotel, kompleks handlowy z luksusowymi  usługami. Adaptacja zabytkowych budynków zebrała liczne  branżowe nagrody i wyróżnienia.

Pod młotek lotnisko i wrocławska wyspa

Jeśli poprawa koniunktury na  powojskowe nieruchomości okaże się tendencja trwałą , AMW  liczy na zainteresowanie wrześniowym przetargiem na polotniskowe tereny w Nowym Mieście n.Pilicą. Pod młotek idzie prawie 500 hektarów gruntów, wycenionych na 35,9 mln zł. Agencja szykuje też ofertę  sprzedaży  koszarowego kompleksu  z 83 budynkami ( 33 hektary ziemi) w Łodzi, przy trasie na Pabianice. Wartość szacunkowa nieruchomości to 28 mln zł. Na ponad dwadzieścia mln zł AMW wyceniła niepotrzebne już armii tereny  dwóch działek przy ul Bukowskiej w Poznaniu. Na koniec roku znów pojawi się na rynku oferta sprzedaży wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej – uwzględniająca już wskazania miejscowego planu zagospodarowania. Ta położona w centrum stolicy Dolnego Śląska, na odrzańskiej wyspie, dziesięciohektarowa  nieruchomość, podzielona już na 24 działki  miałaby cenę wywoławczą  w granicach 125 mln zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA