fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Bez konkretów na kibiców

Bartłomiej Sienkiewicz
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Państwo będzie robić wszystko, by izolować bandytów od zwykłych obywateli – zapewnił szef MSW. W jaki sposób ma to robić, minister nie podał.
Jak uporać się z chuliganami, którzy urządzają burdy na stadionach, a ostatnio wywołali bójkę na plaży w Gdyni – temu było poświęcone wczorajsze spotkanie u premiera z udziałem ministrów spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i  sprawiedliwości Marka Biernackiego oraz zastępcy prokuratora generalnego. Zamiast konkretów usłyszeliśmy zapewnienia, że państwo będzie walczyć z bandytami, bo to oni, a nie policja, są problemem.
– Mamy wspólne przekonanie, że uda się pokazać, iż monopol na przemoc ma państwo, a nie bandyci – mówił po spotkaniu Sienkiewicz.
Z danych CBŚ, jakie przytoczył, wynika, że w ostatnich dwóch latach ujęto 959 bandytów stadionowych. Usłyszeli 1,9 tys. zarzutów.
Ministrowie byli zgodni: rozrabiają bandyci, nie kibice, a incydenty – jak gdyński – nie powinny mieć miejsca.
Szef MSW przekonywał, że chuligani „są  wypchnięci z dużych imprez sportowych", więc dają o sobie znać w małych miejscowościach i z tym „trzeba sobie poradzić". – Mamy rozpisany harmonogram, wiemy, jak to zrobić – zapewnił. Jedynym konkretem jest to, że wydał instrukcję komendantowi głównemu policji, by ta szybciej reagowała na wydarzenia z udziałem bandytów. W Gdyni świadkowie skarżyli się, że czekali na policję zbyt długo.
Minister Biernacki ocenił, że problemem jest to, iż sądy nadużywają kar w zawieszeniu, także wobec chuliganów stadionowych. Wspomniał o zmianach w prawie, które mają temu przeciwdziałać. Polecił przejrzeć wszystkie przepisy dotyczące przestępstw chuligańskich.
PiS twierdzi, że rząd mówi o walce z kibolami, ale nic w tej sprawie nie robi. Poseł Adam Hofman zachęcał wczoraj, by powrócić do idei „zero tolerancji dla bandytów".
– To jest idea, którą Lech Kaczyński jako minister sprawiedliwości wcielał w życie i można ją wcielić znów w obecnym systemie prawnym z pewnymi modyfikacjami – podkreślał.
Z kolei poseł Tomasz Kaczmarek mówił, że w związku z wydzieleniem CBŚ ze struktur Komendy Głównej Policji likwidowane są komórki do walki ze stadionowymi chuliganami.
Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski temu zaprzeczył. – Nie ma planów likwidacji komórki do walki ze zorganizowaną przestępczością pseudokibiców – zapewnił w oświadczeniu.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA