fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Pocałunek na podium: przyjaźń, nie poparcie dla gejów

youtube
Rosyjskie biegaczki Ksenia Ryżowa i Tatiana Firowa stanowczo zdementowały, jakoby ich pocałunek na podium miał być wyrazem protestu przeciwko antygejowskiej polityce rosyjskiego rządu
Mowa o pocałunku, który dwie lekkoatletki wymieniły 18 sierpnia stojąc na podium podczas wręczania medali za zwycięstwo w sztafecie 4x100.
Zdjęcia obiegły świat, a komentatorzy przypuszczali, że gest biegaczek ma związek ze słowami Jeleny Isinbajewej, która stwierdziła, że popiera rządową politykę zakazu propagowania homoseksualizmu, a potem zastrzegała, że preferencje seksualne są prywatna sprawą człowieka.
Dziś Ksenia Ryżowa i Tatiana Firowa zdecydowanie zaprotestowały, że ich pocałunek miał być wyrazem poparcia dla homoseksualizmu i sprzeciwu przeciw polityce rządu.
- Wczoraj rozmawiałam c przedstawicielami chyba dwudziestu mediów. Zamiast gratulacji za złoto w sztafecie, wciąż słyszałam pytania o znaczenie tego pocałunku. Wszyscy chyba chcieli obrazić i mnie, i Tanię, i całą federację - mówiła dziś na konferencji prasowej w Moskwie Ryżowa.
- Startujemy w tej samej grupie od ośmiu lat i po prostu bardzo się przyjaźnimy, nie ma tu żadnych seksualnych podtekstów  - mówiła Ryżowa. Podkreśliła, że ona i Firowa są mężatkami i nie ma między nimi żadnych intymnych relacji.
Zakaz promowania zachowań homoseksualnych uchwalony przez rosyjską Dumę wzbudził wiele protestów i kontrowersji. Komentatorzy i sportowcy wzywają do bojkotu igrzysk olimpijskich w Soczi.
Kontrowersje wokół tego zakazu zaciążyły nad zakończonymi mistrzostwami świata. Pośród sportowców startujących w zawodach byli tacy, którzy otwarcie potępiali ten zakaz, jak Szwedzka skoczkini wzwyż Emma Green Tregaro czy Amerykanin Nick Symmonds, który swój srebrny medal dedykował homoseksualnym przyjaciołom,  jak i tacy, którzy równie otwarcie, jak Jelena Isinbajewa, opowiadali się za polityka rosyjskiego rządu w tej kwestii.
Kontrowersyjny pocałunek na podium
Źródło: Ria Nowosti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA