fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

TDJ chce kupić zakłady H.Cegielski

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Zakładami H.Cegielski, których sprzedaży po raz drugi próbuje resort skarbu, ponownie zainteresował się TDJ rodziny Domogałów. Spółka dostała właśnie zgodę na due diligence.
Flagową marką TDJ jest producent maszyn górniczych, katowicki Famur, który jest przez TDJ kontrolowany.
– TDJ prowadzi aktywnie działania zmierzające do dalszego rozwoju i podejmowania nowych inwestycji. Zawsze staramy się mieć co najmniej kilka projektów w trakcie analiz i na pewno będziemy rozszerzali portfel naszych spółek – mówił w kwietniu „Parkietowi" Tomasz Domogała, właściciel TDJ, jeden z najbogatszych Polaków, który przejął interesy swojego ojca - Jacka. – Dotychczas nasze główne inwestycje opierały się na trzech mocnych grupach, działających w branżach górniczej, odlewniczej i maszynowej. Nasza strategia uwzględnia zarówno możliwość umacniania pozycji przez dalsze akwizycje w sektorach, w których działamy, lub budowanie przewag w nowych sektorach. Zdecydowanie interesuje nas szeroko rozumiana branża przemysłowa, choć nie wykluczamy inwestycji w nowe obszary – dodawał.
To tłumaczyło zainteresowanie TDJ poznańskimi zakładami Cegielskiego, których zakup za pierwszym razem się nie udał. Przypomnijmy: w lutym tego roku ministerstwo Skarbu Państwa odstąpiło od sprzedaży 2025692 akcji zwykłych (co stanowi 90,58 proc.) poznańskiej firmy. A gdy przystąpiło do procesu po raz drugi – po raz drugi zgłosił się TDJ. Wartość sprzedawanego pakietu akcji „Ceglorza" szacowana jest na ponad 100 mln zł. Czy oferta TDJ na zakup H. Cegielskiego, producenta silników i turbin, okaże się kołem ratunkowym i czy tym razem uda się sfinalizować transakcję? Czas pokaże, choć można przypuszczać, że resort skarbu będzie chciał dopiąć zaplanowany budżet przychodów z prywatyzacji na rok 2013 (na ten rok zaplanowano 5 mld zł z prywatyzacji, przy czym w pierwszym półroczu przychody z tego tytułu wyniosły nieco ponad 1,8 mld zł).
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA