fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

E-myto zasili nie tylko budowę dróg, ale i usługi doradcze

Gabriela Setla
Krajowy Fundusz Drogowy ma większą swobodę dysponowania pieniędzmi z opłat za przejazd po drogach krajowych objętych systemem viaTOLL.
Wchodzące jutro w życie przepisy pozwalają, by Krajowy Fundusz Drogowy (KFD) przeznaczył środki z e-myta np. na spłatę zaciągniętych kredytów, rozwój systemu poboru opłat, czy też na usługi doradcze.
Oznacza to, że nie każda złotówka z opłaty za przejazd niektórymi drogami krajowymi trafi do kieszeni operatora, który obsługuje system viaTOLL, czy pomoże w utrzymniu i budowie dróg.
Swobodę w dysponowaniu tymi pieniędzmi wprowadza nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Znosi ona obowiązek kierowania środków z opłat za przejazd większymi pojazdami po drogach na wymienione cele, ale nowe przepisy określają również, że KFD może finansować budowę i rozwój elektronicznego systemu poboru opłat nie tylko na drogach krajowych, ale i autostradach.
Nowelizacja rozszerza też cele, na jakie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), może zaciągnąć na rzecz KFD  kredyty lub pożyczki. I tak, oprócz budowy dróg mogą one zostać przeznaczone na spłatę zaciągniętego innego kredytu lub pożyczki. Ponadto BGK może wyemitować obligacje, by możliwe było spłacenie zobowiązania Funduszu.
podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy z 24 maja 2013 r. DzU z 26 lipca 2013 r., poz. 843
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA