fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Uszkodzono Kurapacki krzyż poświęcony pomordowanym Polakom

ROL
W mińskim lesie Kurapaty, gdzie w czasach stalinowskich rozstrzeliwano obywateli ZSRR i Polaków, nieznany sprawcy złamali 8 drewnianych krzyży w Alei Krzyżowej oraz uszkodzili metalowy krzyż poświęcony pomordowanym Polakom – poinformowało Radio Swaboda.
Tam, gdzie nie dało się złamać krzyży, chuligani zrywali blaszane tablice i rozrzucali wieńce i kwiaty złożone w sobotę pod krzyżami upamiętniającymi miejsce zbiorowych pochówków kilkudziesięciu tysięcy rozstrzelanych bez wyroków przez NKWD Białorusinów, Rosjan, Żydów i Polaków.
Krzyż upamiętniający Polaków zabitych w Kuropatach został wmurowany w roku 1994 przez mieszkańców Mińska i niejednokrotnie stawał się celem ataków nieznanych sprawców. Białoruska milicja mimo nieustających próśb społecznych obrońców memoriału nie jest w stanie wykryć sprawców tych ataków.
W grudniu 2012 r. z terenu uroczyska zniknął krzyż katyński poświęcony polskim oficerom zamordowanym prawdopodobnie na Białorusi w 1940 r. Do niedawna kilkanaście metrów od miejsca masowych pochówków trwała budowa centrum rozrywkowego zatrzymana w wyniku protestów aktywistów społecznych.
Źródło: belsat.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA