fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notariusze

Zastępca notariusza - nowa ścieżka dojścia do notariatu

www.sxc.hu
Zakończyła się procedura rozpatrywania odwołań od ubiegłorocznego egzaminu notarialnego. Kolejne osoby będą więc mogły bez asesury otwierać własne kancelarie.
Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, odwołania uwzględniono w 76 wypadkach. Oznacza to, że ostatecznie pozytywny wynik uzyskały 424 osoby (do egzaminu podchodziło 841).

W obecnym stanie prawnym (a więc przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej) ci, którzy zdali egzamin, mogą starać się o powołanie na asesora. Do tej pory takie wnioski złożyło 367 osób, od 310 ministerstwo otrzymało informację, że pracują już na tym stanowisku (w pozostałych wypadkach prawdopodobnie trwają jeszcze odpowiednie procedury).
Ustawa deregulacyjna (pełna nazwa: o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów), której część przepisów ma wejść w życie 23 sierpnia, likwiduje jednak asesurę. Ci, którzy zdali egzamin, mogą więc od razu starać się o powołanie na rejenta bez konieczności zdobywania doświadczenia przez dwa i pół roku pod okiem starszego kolegi.
Sporo osób dopytuje się w ministerstwie o nowe procedury.
– Wkrótce opublikujemy na stronie internetowej informację o dokumentach i warunkach formalnych, jakie musi spełnić osoba, która chce być powołana na stanowisko notarialne – zapowiada Grażyna Kołodziejska, zastępca dyrektora Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Jeśli ktoś nie będzie czuł się na siłach, by otworzyć własną kancelarię, będzie mógł zostać zastępcą notariusza i pracować w kancelarii u innego rejenta.
– Zgodnie z ustawą po zdaniu egzaminu notarialnego każdy z urzędu staje się zastępcą notariusza – wyjaśnia dyrektor Kołodziejska.
Takie osoby będą otrzymywały stosowne zaświadczenia o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego (rozpoczęły się już prace legislacyjne nad rozporządzeniem określającym odpowiedni wzór). Będą też musiały złożyć ślubowanie przed prezesem rady właściwej izby notarialnego.
Dyrektor Kołodziejska podkreśla, że w wypadku tych osób, które zdadzą egzamin planowany na listopad tego roku, takie zaświadczenia wydawane będą z urzędu. Jeśli zaś chodzi o tych, którzy zdali egzamin w poprzednich latach, to będzie potrzebny sygnał z ich strony, że potrzebują takiego zaświadczenia.
Z dobrodziejstw nowych przepisów będą bowiem mogli skorzystać nie tylko ci, którzy wcześniej zdali egzamin i nie zostali jeszcze powołani na stanowisko asesora, ale także ci, którzy już je piastują.
Będą jednak musieli najpierw rozwiązać umowę o pracę. W przypadku tych, którzy zrobią to przed 23 sierpnia, prawdopodobnie będzie konieczność odwołania ze stanowiska asesora. Ci, którzy będą chcieli dokończyć asesurę według dotychczasowych zasad, będą także mieli taką możliwość.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA