fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Podaruj bliźnim kroplę miłości

Caritas promuje honorowe krwiodawstwo. Dobrym czynem może być podarowanie krwi chorym i potrzebującym. To dar miłości dla bliźniego
Trwa kolejna odsłona kampanii społecznej „Podaruj Kroplę Miłości". Jej organizatorem jest Caritas. A celem akcje, które mają zachęcić Polaków do honorowego krwiodawstwa.
- W okresie wakacyjnym część stałych dawców, którzy systematycznie oddają krew, jest na wakacjach więc serdecznie zapraszamy i zachęcamy innych do oddawania krwi – zachęca Jolanta Antoniewicz-Papis, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi. Dodaje, że wszystkich chętnych do podzielenia się najcenniejszym darem, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czeka przez cały rok . - Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować, może ją podarować tylko człowiek, dlatego jeśli widzisz mobilny punkt poboru krwi – przyjdź i oddaj krew – dzięki temu pomożesz tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, może i Ty też kiedyś będziesz potrzebował krwi – tłumaczy Antoniewicz-Papis
A ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, który osobiście uczestniczył w akcjach zbiórki krwi mówi, że zacząć wakacje z dobrym uczynkiem na koncie, podarować krew – to potrzeba nie tylko chwili, ale i wspaniały pomysł na to, aby poczuć satysfakcję z pomocy okazanej drugiemu człowiekowi. - To miedzy innymi ona często motywuje do czynnej miłości bliźniego, zachęca do daru z siebie samego, ofiarowania czegoś więcej niż pieniądz czy rzecz materialna. Akcje, które prowadzimy wpisują się już w stały obraz działań Caritas. To potrzebne akcje, uwrażliwiające sumienie człowieka, a jednocześnie dające konkretne efekty dla chorych, dlatego proszę byśmy nie byli obojętni na taką potrzebę – tłumaczy ks. Subocz.
Kampania „Podaruj Kroplę Miłości" ruszyła w światowym dniu chorego w 2012 roku. Do tej pory zorganizowano ponad 200 akcji, gdzie pobierano krew – mówią przedstawiciele Caritasu. Zbiórki prowadzone są m.in. w specjalnych mobilnych punktów poboru krwi, ale też w stacjonarnych placówkach krwiodawstwa i krwiolecznictwa a nawet pomieszczeniach parafialnych. - Wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w 2012 roku udało nam się zebrać 2287,35 litrów krwi. Ofiarodawcami było aż 5088 osób – mówi Paweł Kęska, rzecznik Caritas.
- Celem przeprowadzanych akcji – podkreśla koordynator kampanii i honorowy dawca krwi Mariusz Talarek – jest nie tylko jednorazowa zbiórka krwi, ale przekonanie do stałego i systematycznego honorowego krwiodawstwa. Uświadamianie i przypominanie o potrzebie ciągłego dzielenia się jednym  z najcenniejszych darów  z chorymi.
- Wielu udało się już do tego zachęcić. Są tacy, spośród nas - zarówno pracowników jak i wolontariuszy Caritas, którzy oddali krew pierwszy raz w życiu, a teraz już kolejny raz. Niemniej to ciągle za mało. Akcje muszą być powtarzane, bo krew jest potrzebna każdego dnia.. Dlatego apelujemy o honorowe podarowanie krwi. Nie każdy może uczestniczyć w zorganizowanych konkretnych akcjach dlatego zachęcam do indywidualnego odwiedzenia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w czasie dogodnym dla każdego w lipcu i sierpniu – tłumaczy Mariusz Talarek .
Najbliższa zbiórka krwi „Podaruj Kroplę Miłości" odbędzie się w sobotę 20 lipca br. podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Osób Żyjących po Przeszczepach do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA