fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

O perspektywach biznesu w Małopolsce

Fotorzepa, Adam Burakowski
Przyszłość rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce będzie tematem spotkania rzedstawicieli biznesu z marszałkiem Małopolski Markiem Sową
Przedsiębiorcy będą z marszałkiem województwa omawiać realne potrzeby i możliwości wsparcia biznesu regionu.
Ponadto Mariusz Grendowicz, szef spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, która ma być operatorem programu Inwestycje Polskie. Twn wehikuł finansowy, ma pomóc gospodarce rozruszać inwestycje infrastrukturalne i uruchomić partnerstwo publiczno-prywatne. Prezes małopolskim przedsiębiorcom przedstawi założenia programu Inwestycje Polskie
Małopolska od lat znajduje się czołówce rankingów oceny atrakcyjności inwestycyjnej. Zaszczytne 1 miejsce w rankingu TOP 10 Eastern Regions FDI Strategy wg. raportu „European Cities and Regions of the Future 2012/2013" czy  1 miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej oraz tytuł jednego najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji z sektora outsourcingu wg. rankingu Global Services and Tholons, to tylko przykłady tego jak Małopolska i Kraków są postrzegane na świecie.
Zdanie światowych ekspertów potwierdza także liczba podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w Małopolsce. To ponad 340 tys. firm, z czego ponad 97 proc. działa w sektorze prywatnym oraz stale rosnąca ilość inwestycji zagranicznych w regionie.
(Bezpośrednie inwestycje zagraniczne zrealizowane w regionie w latach 1989 – 2011 osiągnęły wielkość 15,2 mld dol. W samym 2012 roku inwestycje zagraniczne wyniosły ponad 1,1 mld dol.)
Małopolska prezentuje się także atrakcyjnie w rankingach innowacyjności. Alokacja bezpośrednich środków budżetowych na badania i prace rozwojowe stawia nas na drugim miejscu,  za woj. Mazowieckim.
Sukces ten zawdzięczamy jednak konsekwentnym działaniom i współpracy pomiędzy Samorządem Województwa oraz sektorami nauki i gospodarki.
Jednymi z owoców tej współpracy są Strefy Aktywności Gospodarczej w naszym regionie oraz Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
W Małopolsce funkcjonują już 44 strefy aktywności gospodarczej (SAG), zlokalizowane w 34 gminach. 33 z nich otrzymały dofinansowanie w ramach MRPO. Ich łączna wartość wyniosła 328,3 mln zł. W najbliższych latach planowane jest utworzenie kolejnych stref.
Natomiast nakłady poniesione dotychczas na Krakowską Specjalną Strefę Ekonomiczną zamknęły się w kwocie 1,8mln zł. Umożliwiło to utworzenia ponad 15 tys. miejsc pracy w 25 podstrefach o łącznej powierzchni ponad 600 hektarów.
SAGi i SSE to, jak część z Państwa miała okazję się przekonać, doskonale przygotowane tereny inwestycyjne, nowoczesne powierzchnie biurowe i kompleksowa obsługa inwestorów. Myślę, że ogromny wpływ na atrakcyjność tych miejsc ma także możliwość uzyskania pomocy publicznej i częściowego zwolnienia  z podatku dochodowego z tytułu inwestycji właśnie w tychże strefach.
"Rzeczpospolita" objęła patronat medialny nad spotkaniem.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA