fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Chiny: kredytu będzie mniej o 122 miliardy dolarów

Z powodu problemów na rynku międzybankowym, gdzie trudno pozyskać gotówkę, tegoroczny wzrost akcji kredytowej może być mniejszy aż o 750 miliardów juanów (122 miliardy dolarów), tyle ile wynosi PKB Wietnamu.
Taka jest mediana prognoz 15 analityków ankietowanych przez Bloomberg News. Co więcej większość respondentów aprobuje sposób w jaki chińskie władze zachowują się wobec sytuacji na rynku międzybankowym. Wzmacnia to ich oczekiwania, że zostaną przeprowadzone reformy i osłabnie kontrola stóp procentowych.
Spodziewane w tym tygodniu dane o akcji kredytowej pozwolą inwestorom zorientować się w jaki sposób blokada kredytowa, która spowodowała wzrost stóp procentowych do rekordowego poziomu, wpływa na druga gospodarkę świata.
- Kłopoty z płynnością zwiększyły ryzyko pogorszenia sytuacji - ocenia Louis Kuijs, ekonomista Royal Bank of Scotland. Jego zdaniem dopływ kredytu zmniejszy się o 1,8 biliona juanów w tym roku.  Przekonuje jednak, że dopóki skutek tego będzie łagodzony poprzez  posunięcia fiskalne i kurs walutowy straty gospodarki będą „skromne".
W drugim kwartale produkt krajowy brutto Chin zwiększył się o 7,5 proc.  wobec tego samego okresu przed rokiem, wskazuje mediana prognoz 31 analityków badanych przez Bloomberga. Nowojorski bank Citigroup obniżył swoją tegoroczną prognozę wzrostu dla Chin z 7,6 do 7,4 proc. Wskazuje na małe prawdopodobieństwo wprowadzenia pakietu stymulacyjnego, wolniejszą ekspansję kredytu i gorsze warunki pożyczania pieniędzy w drugim półroczu.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA