fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 na otwarciu sesji 4 lipca w górę o 0,4 proc.

Bloomberg
Europejskie giełdy startują na plusie. Dziś wolny dzień mają inwestorzy za oceanem, więc zmienność na rynkach nie powinna być zbyt duża.
WIG20 rozpoczął czwartkową sesję od wzrostu o 0,4 proc. Na zielono ruszają również notowania na innych europejskich parkietach. Ranek przyniósł zatem uspokojenie nastrojów po słabej środowej sesji, w trakcie której spadały prawie wszystkie giełdy na Starym Kontynencie. Poprawę nastrojów zawdzięczać możemy spokojnemu przebiegowi wczorajszej sesji w Stanach Zjednoczonych Ameryki. S&P500 zyskał 0,1 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,4 proc. Początkowo za oceanem panowały słabe nastroje w związku z niepokojącymi informacjami z Portugalii i Egiptu. Poprawiły się jednak nieco po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze prywatnym poza rolnictwem w czerwcu wzrosło o 188 tys. osób, podczas gdy prognozy mówiły o zwyżce o 160 tys. (w maju zwyżka sięgnęła 134 tys. osób). Minimalnie niższa od oczekiwań okazała się liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ostatnim tygodniu wyniosła 343 tys. i była o 2 tys. niższa od prognoz. Dziś inwestorzy za oceanem mają dzień przerwy w związku ze Świętem Niepodległości.
Mieszane nastroje panowały za to dzisiaj w Azji. Zyskiwały giełdy w Szanghaju i Hongkongu (SSE Composite pod koniec dnia rósł o 0,5 proc., a Hang Seng o 1,3 proc.). O 0,3 proc. spadł za to tokijski Nikkei225.
Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych jest niezbyt obfity. Znajduje się w nim jednak kilka ciekawych pozycji. Przed południem poznamy finalne dane o PKB strefy euro w I kwartale. Eksperci prognozują, że spadł on o 0,2 proc. kwartał do kwartału i 1,1 proc. rok do roku. W IV kwartale 2012 r. spadki wyniosły odpowiednio 0,6 proc. i 0,9 proc. Dziś decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie ponadto Europejski Bank Centralny. Dziś poznamy też decyzję w sprawie stóp w Wielkiej Brytanii. W obydwu wypadkach oczekiwane jest pozostawienie ich na niezmienionym poziomie. Inwestorzy z zainteresowaniem śledzić będą też zaplanowane na dzisiaj wystąpienie szefa EBC Mario Draghiego.
Na czwartek przypada pierwszy dzień notowań bez dywidendy akcji ACE i Energoaparatury. Pierwsza firma wypłaci akcjonariuszom po 0,07 euro na papier, a druga 0,05 zł na akcję. Dziś odbędzie się również walne zgromadzenie akcjonariuszy Mispolu, którego przedmiotem będzie m. in. wyrażenie zgody na wycofanie akcji spożywczej spółki z obrotu na warszawskim parkiecie. Sprzeciwia się temu Bakalland, który ma 8,4 proc. akcji tej firmy.
Wczorajsza obniżka stóp procentowych wspiera notowania złotego. O 8.50 do euro i dolara amerykańskiego zyskiwał po 0,1 proc., a do franka szwajcarskiego 0,2 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA