fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Mąż księżniczki bez tytułu

AFP
W sobotę księżniczka Madeleine, młodsza siostra następczyni tronu Wiktorii, stanie na ślubnym kobiercu. Jej wybrankiem jest Amerykanin Christopher O'Neill, który zrezygnuje jednak z książęcego tytułu
Ceremonia ślubna odbędzie sie w królewskiej kaplicy zamkowej w Sztokholmie i będzie odprawiana w dwóch językach. Księżniczka Madeleine powie narzeczonemu „tak” po szwedzku, ale pan młody odpowie po angielsku. Uroczystość w królewskiej kaplicy będzie transmitowana przez szwedzką telewizję.
Wśród zaproszonych osób jest m.in księżniczka Benedikte z Danii, matka chrzestna Madeleine,  duńska książęca para Fredrik i Mary, książęca para Haakon i Mette-Marit z Norwegii oraz  księżniczka  Märtha Louise z mężem Ari Behnem;  z Wielkiej Brytanii książę Edward z hrabiną Wessex Sophie. Na liście prominentnych gości widnieją także nazwiska rodziny biznesmena Stefana Perssona, głównego udziałowca w spółce odzieżowej Hennes &Mauritz, gwiazdy golfa Jespera Parnevika, włoskiego projektanta Valentino Garavani, który zaprojektował suknię ślubną szwedzkiej księżniczki, a także Patricka i ­Sebastiana von Ribbentrop (wnuków hitlerowskiego ministra spraw zagranicznych).
Najmłodsze dziecko króla Szwecji Karola Gustawa  XVI i królowej Sylwii, księżniczka Madeleine, była wcześniej zaręczona z prawnikiem Jonasem Bergströmem. Do ślubu jednak nie doszło, gdy ujawniono, że Szwed zdradził  swoją narzeczoną z Norweżką. Natychmiast po zerwaniu zaręczyn księżniczka udała się do Nowego Jorku, gdzie prowadzi fundację World Childhood Foundation. Organizacja wspiera m.in projekty dla dzieci bezdomnych i dla dzieci, które były wykorzystywane seksualnie.
W Nowym Jorku księżniczka poznała Christophera  O`Neilla, urodzonego w Londynie amerykańskiego finansistę pochodzącego z zamożnej i wysoko postawionej rodziny. Po dwóch latach znajomości para obwieściła, że się zamierza pobrać.
Obecnie Christopher  O`Neill jest analitykiem i akcjonariuszem  w funduszu hedgingowym Noster Capital. Działalność funduszu opiera się na strategii inwestycyjnej polegającej na sprzedaży papierów wartościowych, choć inwestor ich nie posiada. Usiłuje też na własna rękę wpłynąć na ocenę rynku poprzez wypowiedzi, wystąpienia czy protesty przeciwko kierownictwu spółek.  Ponieważ po wejściu do królewskiej rodziny biznesmen nie zamierza porzucić pracy, książęcy tytuł mógłby sprawiać pewne problemy.
Z tego względu, by uniknąc kontrowersyjnych sytuacji, przyszły mąż księżniczki Madeleine zdecydował się z zaszczytnego tytułu zrezygnować. Zobowiązał sie również, że nie będzie angażował się w inwestowanie w spółki, które znajduja się na sztokholmskiej giełdzie lub maja więcej niż jedną trzecią część obrotów w  Szwecji. Christopher  O`Neill, który posiada obywatelstwo brytyjskie i amerykańskie, nie zostanie tez obywatelem Szwecji.
Koszty ślubu szacuje się na 20 milionów koron szwedzkich. Król Karol Gustaw XVI zapowiedział jednak, że sam sfinansuje ceremonię młodszej córki. Dwa lata temu, przy okazji ślubu starszej siostry Madeleine - nastepczyni tronu, Wiktorii, rozpetała sie w kraju dyskusja, dlaczego koszty maja ponosić podatnicy, a nie sam monarcha.
Chris O`Neill jest katolikiem. Nie musi jednak przechodzić na protestantyzm, by poślubić szwedzką księżniczkę. Zaczął za to naukę szwedzkiego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA