fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Taniec

Steller i Jędra na Warszawskiej Scenie Tańca

Anna Steller
materiały prasowe
Mija już prawie 8 lat od debiutu Magdy Jędry i Anny Steller w Warszawie z kolektywem Good Girl Killer
Zespół powstał na początku 2005 r. z inicjatywy młodych kreatywnych artystów: Magdy Jędry, Zbigniewa Bieńkowskiego, Anny Steller, Grzegorza Welizarowicza, Jarosława Max Szwocha. Stylistykę teatru cechuje eklektyzm form i materii, w której taniec łączy się z muzyką i projekcją wideo. Artyści podejmują świadome działania, które mają na celu zatarcie granic między tymi sztukami.
6 czerwca Magda Jędra i Anna Steller powrócą do Warszawy znów na jedną scenę, ale tym razem ze swoimi indywidualnymi pracami. Mimo, że obie mają na swoim koncie wiele udanych projektów współpracy nie tylko z choreografami, ale także muzykami, reżyserami, artystami wizualnymi oraz bogatych inscenizacji, to w swoich najnowszych spektaklach preferują minimalizm. Silne podporządkowanie formie, precyzyjny ruch ukażą nam nową odsłonę artystek z Trójmiasta.
Anna Steller zaprezentuje spektakl „Przemieszczenie". Według definicji antropologa kultury Richarda Schechnera przemieszczenie to proces, w którym wkracza się w jakieś przeżycie, jest się przez nie „poruszonym" lub „tkniętym", a potem zostaje się porzuconym w okolicach tego samego miejsca, w którym się zaczęło. Anna Steller w swoim performensie odnosi się do wydarzeń ze swojej przeszłości, a także stanów z teraźniejszości, próbując zmierzyć się z nimi z innej perspektywy po to, aby doznać owego stanu uniesienia, balansować na skraju tego, co prawdziwe i udawane, być w transie i jednocześnie być sobą, zjednoczyć się z widownią lub dostarczyć jej rozrywki. Tancerce towarzyszy artysta wizualny i muzyk Adam Witkowski.
Spektakl Magdy Jędry nosi tytuł „Le pas Jaques". „Kroki Jaques'a" to nazwa metody szwajcarskiego pedagoga Jaques'a Dalcroze'a, stosowanej w nauczaniu rytmiki. Ruch i rytm to pierwsza wyraźna metafora upływającego czasu i punkt wyjścia artystki do pracy nad spektaklem. Jednak prawdziwymi tematami solo Jędry stają się: przemoc, autoagresja..., a także bezradność wobec strategii i metod tworzenia nowego tańca.
Oba spektakle zawierają sceny nagości. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/ Sala Laboratorium, godz. 19:00. Po każdym wystąpieniu Julia Hoczyk poprowadzi rozmowę z artystami. Szczegóły na stronie: www.cialoumysl.pl/pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA