fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Skandal z koniną: aresztowania w Holandii

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Władze holenderskie aresztowały szefa firmy handlującej mięsem, która była jednym z autorów skandalu, jaki doprowadził do masowego wycofywania dań z wołowiny z półek sklepowych
Willy Seltena, właściciela hurtowni mięsnej Willy Selten BV zatrzymano w związku z podejrzeniami o oszustwach i  udział w  stosowaniu sfałszowanych etykiet na  produktach mięsnych. Zatrzymano także byłego pracownika kierownictwa tej firmy, która zdaniem prokuratury przerobiła  w latach 2011-12 300 ton koniny od dostawców z Holandii. Irlandii i W.Brytanii. Mięso wprowadzono do dokumentacji firmy jako wołowinę i zaopatrzono je w nieprawdziwe etykiety.
Selten jest jedną z dwóch firm holenderskich, które sprzedały 50 tys. ton wołowiny wycofanej w kwietniu z obrotu z powodu podejrzeń, że zawiera domieszkę koniny. Mięso to sprzedano od stycznia 2011 do stycznia 2013.
Willy Selten wystąpił w holenderskiej telewizji w środę wieczorem i przyznał, że w jego firmie mieszano mięso końskie z wołowym, ale robiono to na życzenie klienta, zaprzeczył zarzutowi, jakoby nalepiano na nie fałszywe etykiety..
Wcześniej w maju resort gospodarki Holandii w piśmie do parlamentu podał, ze firma Selten sprzedała mięso 132 firmom w Holandii i 370 podmiotom w 15 krajach Europy. Nie wymieniono tych krajów.
Holenderski urząd bezpieczeństwa żywności po skontaktowaniu się ze wszystkimi dostawcami poinformował w ubiegłym tygodniu, że mięso to trafiło do 1722 hoteli, restauracji i producentów garmażerii, do 39 sklepów z mięsem, 184 supermarketów i 290 pośredników i zakładów przetwórstwa.
Holenderska operacja wycofywania była największa od czasu wybuchu skandalu w styczniu, gdy  końskie DNA wykryto w zamrożonych hamburgerach sprzedawanych w irlandzkich  i brytyjskich supermarketach. We Francji stwierdzono największą liczbę  -  w ponad co ósmej badanej próbce -  obecność koniny.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA