fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kandydat na prezydenta zatrzymany

Wano Merabiszwili
AFP
Wano Merabiszwili, były premier Gruzji oraz kandydat opozycji w wyborach prezydenckich w październiku został aresztowany pod zarzutem korupcji
Merabiszwili, sekretarz generalny Zjednoczonego Ruchu Narodowego prezydenta Micheila Saakaszwilego został zatrzymany pod zarzutem korupcji oraz fikcyjnego zatrudniania działaczy tego ugrupowania. Oficjalnie mieli oni prowadzić ewidencję bezrobotnych. Nieoficjalnie – jak utrzymują śledczy – prowadzili agitację na rzecz partii Saakaszwilego przed wyborami parlamentarnymi w zeszłym roku. Otrzymywali wynagrodzenie z budżetu państwa.
Prokuratura w Tbilisi zamierza postawić Merabiszwilemu także zarzut rozpędzenia demonstracji 26 mają 2011 roku.
- Na podstawie politycznych zarzutów została zatrzymana także była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Dlatego Kijów ma zamrożone stosunki z Unią Europejską i USA. Gruzja także może mieć problemy z powodu aresztowania politycznego oponenta – ostrzegł prezydent Saakaszwili.
Deputowani Zjednoczonego Ruchu Narodowego, który po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych znalazł się w opozycji oświadczyli, że Merabiszili jest jednym z głównych kandydatów tego ugrupowania w wyborach prezydenckich w październiku, dlatego został zatrzymany. - Areszt ma utrudnić jego udział w wyścigu. Zatrzymaniem władze próbują także odwrócić uwagę od problemów socjalnych – mówił poseł Zurab Dżaparidze.
Merabiszwili w latach 2004-2012 był ministrem spraw wewnętrznych Gruzji. Premierem został w 2012 roku. Urząd ten pełnił przez kilka miesięcy. Ustąpił po dojściu do władzy Bidziny Iwaniszwilego i jego koalicji Gruzińskie Marzenie
Merabiszwili był kilkakrotnie wzywany na przesłuchania. Zarzucano mu wcześniej, że próbował opuścić Gruzję na podstawie cudzego paszportu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA