fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Niepełnoletni nie skorzysta z solarium

Fotolia.com
Do 50 tys. zł kary za udostępnienie solarium niepełnoletniemu przewiduje prezydencki projekt ustawy przeciw nadużywaniu solarium.

Projektem ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zajmie się w tym tygodniu Sejmowa Komisja Zdrowia.

Prezydencki projekt przewiduje całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, a także promocji i reklamy usług związanych z korzystaniem z solarium. Nakłada też na podmioty świadczące usługi solaryjne obowiązek zamieszczania w miejscu świadczenia tych usług informacji o ryzyku związanym z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe.

Właścicielowi solarium, który wpuści na nie nieletniego, grozi kara do 50 tys. zł. W przypadku wątpliwości będzie mógł wylegitymować klienta. Kara od 1000 do 50 tys. zł ma grozić także za nieumieszczenie w miejscu udostępniania solarium informacji o jego szkodliwości, za reklamę i promocję solarium oraz utrudnianie kontroli.

Ustawa ma powstrzymać epidemię raka skóry. Jak dowodzą specjaliści, już kilkakrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30 lat podwyższa zagrożenie raka 75 proc. (jednokrotne – o 20 proc.).

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA