fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Francja: darmowa antykoncepcja dla nastolatek poniżej 15 roku życia

Adobe Stock
Od 2013 roku możliwość korzystania z darmowej antykoncepcji dotyczy we Francji dziewcząt od 15 do 18 roku życia. Teraz granica wieku została obniżona.

Badania prowadzone od roku 2013, gdy we Francji wprowadzony został bezpłatny dostęp do antykoncepcji dla dziewcząt między 15 a 18 rokiem życia wykazały, że w istotnym stopniu zmniejszyła się liczba usunięć ciąży. W rezulatcie władze zadecydowały, że programem bezpłatnej antykoncepcji objęte zostaną także młodsze dziewczęta.

Osoby niepełnoletnie poniżej 15 roku życia nie będą już musiały płacić za konsultacje lekarskie, badania, leki oraz środki antykoncepcyjne.

Pieniądze na pokrycie kosztów tego programu były już wpisane do rocznego budżetu kraju na rok 2020, a uruchomione zostały w tych dniach, bowiem czekano na publikację dekretu w tej sprawie. Program ruszył 28 sierpnia.

W uzasadnieniu rozszerzenia programu darmowej antykoncepcji na dziewczęta poniżej 15 roku życia, rząd poinformował pod koniec 2019 roku, że „co roku we Francji niemal 1000 dziewcząt zachodzi w ciążę między 12 a 14 rokiem życia, a 770 spośród tych ciąż kończy się aborcją ". W przypadku dziewcząt w wieku od 15 do 18 lat, które już mają dostęp do bezpłatnej antykoncepcji, odsetek aborcji znacznie spadł: z 9,5 do 6 na 1000.

Podkreślono, że dla osób poniżej 15 roku życia ponoszenie kosztów środków antykoncepcyjnych, konsultacji lekarskich oraz badań może stanowić istotną barierę w dostępie do antykoncepcji, ponieważ "małoletni mają niestabilną sytuację finansową".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA