E-papierosy pomagają rzucić palenie skuteczniej niż plastry

Osoby, które próbują odzwyczaić się od palenia papierosów, sięgając po papierosy elektroniczne odczuwają mniejszą drażliwość, niepokój i kłopoty z koncentracją niż używając gumy czy plastrów nikotynowych – wykazały badania brytyjskich naukowców.

Publikacja: 31.01.2019 16:16

E-papierosy pomagają rzucić palenie skuteczniej niż plastry

Foto: Adobe Stock

E-papierosy okazały się dwa razy bardziej efektywne w ułatwianiu palaczom zerwania z nałogiem niż inne metody, takie jak plastry nikotynowe, guma czy tabletki.

 Według naukowców jest wiele dowodów, które wskazują na znacznie mniejszą szkodliwość papierosów elektronicznych niż tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Najpoważniejsze szkody somatyczne nie powoduje nikotyna, lecz samo palenie, kiedy dziesiątki substancji toksycznych, radioaktywnych, karcinogenów, etc. są inhalowane. Ponadto, w paleniu papierosów dużą, uzależniającą rolę odgrywa behawioralny rytuał – mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”  profesor Bartosz Łoza, psychiatra i psychoterapeuta. –  Zabranie palaczowi tego świata symboli i wzmocnień będzie utrudniało skuteczną terapię. To także wyjaśnia, dlaczego popularność zdobywają produkty, które imitują rytuał palenia papierosów, jak Nowatorskie Wyroby Tytoniowe i e-papierosy – dodał.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili właśnie szeroko zakrojone badania, mające na celu sprawdzenie, na ile e-papierosy ułatwiają zerwanie z nałogiem palenia tytoniu. W badaniu wzięło udział 886 palaczy. Zostali oni losowo przydzieleni do grupy, która mogła wybrać dowolną nikotynową metodę zastępczą - plastry, gumę, tabletki, lub do grupy używającej e-papierosów. Wszyscy uczestnicy otrzymywali wsparcie behawioralne przez co najmniej cztery tygodnie.

Wyniki opublikowane w New England Journal of Medicine pokazały, że e-papierosy były używane częściej i dłużej. Ponadto użytkownicy e-papierosów odczuwali mniejszą potrzebę sięgnięcia po papierosa po jednym do czterech tygodni od zaprzestania palenia nikotyny.

Badani używający e-papierosów odczuwali również mniejszą drażliwość i niepokój, a także rzadziej skarżyli się na kłopoty z koncentracją w pierwszym tygodniu po rzuceniu palenia.

Monitorowanie uczestników po roku wykazało, że zerwać z nałogiem ostatecznie udało się 18 proc. użytkowników  e-papierosów i 9,9 proc osób stosujących inne terapie zastępcze, w tym plastry, gumę do żucia, pastylki do ssania, inhalatory i aerozole.

Kierujący badaniami  profesor Peter Hajek, z Queen Mary University w Londynie, powiedział:  – To pierwsze badania, które wykazały efektywność nowoczesnych e-papierosów w ułatwianiu rzucenia palenia. E-papierosy były prawie dwa razy bardziej skuteczne niż stosowanie standardowych nikotynowych  produktów  zastępczych.

–  Mimo że duża liczba palaczy zgłasza, że z pomocą e-papierosów rzucili palenie, pracownicy służby zdrowia niechętnie zalecają ich stosowanie ze względu na brak wyraźnych dowodów z randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych, które prawdopodobnie teraz  ulegną zmianie – dodał profesor Peter Hajek.

 Podczas gdy wielu naukowców zgadza się, że e-papierosy są znacznie mniej szkodliwe niż produkty tytoniowe, to jednak przyznają, że ich używanie też jest ryzykowne dla zdrowia. Nikotyna zawarta w e-papierosach jest silnie uzależniająca. Badań wykazały też, że zawierają one szeroką gamę potencjalnie toksycznych substancji, których długoterminowe skutki jeszcze nie zostały określone.

E-papierosy okazały się dwa razy bardziej efektywne w ułatwianiu palaczom zerwania z nałogiem niż inne metody, takie jak plastry nikotynowe, guma czy tabletki.

 Według naukowców jest wiele dowodów, które wskazują na znacznie mniejszą szkodliwość papierosów elektronicznych niż tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej