Megaustawa: będzie można sprawdzić wpływ masztów telefonii komórkowej na nieruchomość

Każdy będzie mógł sprawdzić w internecie, jaki wpływ na jego nieruchomości mają maszty telefonii komórkowej znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.

Aktualizacja: 16.09.2019 14:55 Publikacja: 15.09.2019 20:59

Megaustawa: będzie można sprawdzić wpływ masztów telefonii komórkowej na nieruchomość

Foto: AdobeStock

Takie rozwiązania zawiera nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czyli tzw. megaustawa. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie na początku listopada. Obecnie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także: Uproszczone formalności przy budowie sieci 5G

Ustawa wprowadza zmiany do prawa ochrony środowiska oraz budowlanego. Wynika z nich, że pomiary pola elektromagnetycznego (PEM) będą przeprowadzane przed, a nie – jak dziś – po uruchomieniu stacji bazowej telefonii komórkowej. Obejmą one stację jako całość oraz urządzenia emitujące pole, tj. anteny (maszty), które budzą największe obawy.

Nowe przepisy zwiększają uprawnienia mieszkańców. Pomiary pól elektromagnetycznych będą przeprowadzane na pisemny wniosek właściciela lub zarządcy nieruchomości, na której nastąpiła zmiana istniejącego stanu zagospodarowania i zabudowy nieruchomości skutkująca zmianami w występowaniu miejsc dostępnych dla ludności w otoczeniu instalacji lub urządzenia. Doprecyzowano również pojęcie „miejsca dostępnego dla ludności". Jednoznacznie przesądzono, że miejsca takie ustala się według istniejącego, a nie potencjalnego stanu zagospodarowania i zabudowy nieruchomości na dzień dokonywania kwalifikacji określonego przedsięwzięcia, np. budowy stacji bazowej.

Nowe przepisy przewidują, że jednym z elementów zgłoszenia instalacji, której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko, będzie sprawozdanie z wykonanych pomiarów pól elektromagnetycznych.

Do prawa ochrony środowiska wprowadzono też uregulowania karne. Grzywna będzie grozić w dwóch przypadkach. Po pierwsze, za nieprzekazanie wyników pomiarów pól elektromagnetycznych w środowisku w określonym terminie. Po drugie, w wypadku eksploatacji instalacji, w której stwierdzono przekroczenie w miejscach dostępnych dla ludności dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych.

Ministerstwo Cyfryzacji chce również uruchomić system teleinformatyczny SI2PEM. Będzie w nim gromadzić wyniki wszystkich pomiarów poziomu pola elektromagnetycznego. Każdy uzyska dostęp do bezpłatnej strony internetowej, na której sprawdzi poziom pola w dowolnym miejscu w Polsce. Strona będzie gotowa już za rok.

W prawie budowlanym zmieni się też definicja tymczasowego obiektu budowlanego. Będzie uwzględniać w przykładowym wyliczeniu takich obiektów także przenośne wolnostojące maszty antenowe.

– Niestety, nowela nie rozwiązuje wszystkich problemów. Może warto ją doprecyzować. Dziś prawo budowlane dopuszcza montowanie na obiektach budowlanych urządzeń do 6 metrów bez załatwiania formalności budowlanych. Dotyczy to również masztów telefonii komórkowej – mówi Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana.

Takie rozwiązania zawiera nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czyli tzw. megaustawa. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie na początku listopada. Obecnie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także: Uproszczone formalności przy budowie sieci 5G

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a