fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Uproszczone formalności przy budowie sieci 5G

Adobe Stock
Będą uproszczone formalności dla inwestycji związanych z budową sieci 5G.

Rząd przyjął projekt zmian ułatwiających wdrożenie szerokopasmowego internetu o znacznie większej szybkości niż obecnie, czyli sieci 5G.

Chodzi o propozycję nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, tzw. megaustawę telekomunikacyjną.

Projekt nowelizacji przewiduje pakiet rozwiązań, które mają ułatwić oraz przyspieszyć prowadzenie procesu inwestycyjno-budowlanego. W tym celu doprecyzowuje procedury zgłaszania instalacji emitujących promieniowanie elektromagnetyczne oraz zasady udziału w nich mieszkających w pobliżu inwestycji.

Rząd chce również obniżyć koszty budowy oraz eksploatacji nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych m.in. poprzez obniżenie maksymalnych stawek opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego oraz opłaty stałej za wpis służebności przesyłu do księgi wieczystej.

W projekcie zawarto ponadto regulacje, które zapewnią dostęp do informacji o emisji promieniowania elektromagnetycznego w środowisku w związku z budową i modernizacją sieci mobilnych.

Projekt zwiększa również możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej na cele telekomunikacyjne. Przewiduje obniżenie kosztów uzyskiwania dostępu do niej np. poprzez wprowadzenie obowiązku zapewnienia nieodpłatnego dostępu do infrastruktury technicznej jednostkom samorządu terytorialnego oraz państwowym lub samorządowym jednostkom organizacyjnym na potrzeby umieszczania punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA