fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Pierwsza stolica zjednoczonych Włoch sprzedaje domy za 1 euro

Salemi
Adobe Stock
Salemi, niewielki miasto na Sycylii znane między innymi z muzeum mafii oraz tego, że uważane jest pierwszą stolicą zjednoczonych Włoch, postanowiło też walczyć z depopulacją i sprzedaje opuszczone domy za 1 euro.

Miasteczko Salemi znajduje się w zachodniej części Sycylii. W 1968 roku trzęsienie ziemi w dolinie Belice częściowo zniszczyło miasto zmuszając do ucieczki około 4 tysięcy jego mieszkańców. Według oficjalnych danych 231 osób zginęło pod gruzami domów a 100 tys., straciło domy.

Od tamtego tragicznego wydarzenia miasteczko powoli się wyludnia. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że lokalne władze postanowiły ściągnąć do miasta nowych mieszkańców - najchętniej młodych i z dziećmi. Opuszczone, zabytkowe domy będą wystawiane na sprzedaż za 1 euro. Część zostanie sprzedana na aukcji. Najstarsza, najbardziej malownicza część miasta jest datowana na początek XVI wieku. Domy o grubych solidnych murach często mają wewnętrzne ogrody i patia. Władze miasta liczą, że one sprzedadzą się najszybciej.

Czytaj także: Sycylijskie miasto Cammarata rozdaje domy. Możesz mieć jeden całkiem za darmo

Burmistrz Domenico Venuti powiedział telewizji CNN, że władze lokalne przeprowadziły remonty pustych domów w najstarszej części miasta i teraz są one gotowe do zamieszkania. Poprawiono kanalizację, sieć energetyczna a także drogi i chodniki w tej części miasta.

Na razie na sprzedaż jest około 100 budynków. Potencjalni właściciele nie muszą osobiście stawić się w Salemi, ale muszą wysłać biznesplan tego co chcieliby w mieście robić i jak przyczynić się do jego rozwoju.

Czytaj także: Włoskie miasteczko obiecuje: będziemy płacić za was czynsz

W 1860 roku Giuseppe Garibaldi w Salemi ogłosił się dyktatorem Królestwa Obojga Sycylii i wygłosił pierwsze zasady, które mają obowiązywać w zjednoczonych Włoszech. Tam też urządził sobie tymczasową siedzibę. Dlatego też uważa się Salemi za pierwszą stolice Niepodległych Włoch.

Salemi to jedna z wielu południowych włoskich miejscowości, która aktywnie walczy z depopulacją sprzedając domy za 1 euro lub oferując zachęty finansowe i biznesowe dla nowych mieszkańców. Podobnie kuszą sycylijskie miasteczka Mussomeli i Bivona oraz Sambuca, a także Cinquefrondi w Kalabrii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA