fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Sycylijskie miasto Cammarata rozdaje domy. Możesz mieć jeden całkiem za darmo

Sycylijskie miasto Cammarata rozdaje domy za darmo
Adobe
Niewielka miejscowość Cammarata na Sycylii postanowiła oddać swoje nieruchomości za darmo. Historyczne centrum miasteczka wyludnia się a domy popadają w ruinę.

Cammarata, to miejscowość na Sycylii, w prowincji Agrigento - 60 km na południowy wschód od Palermo i 35 km na północ od miasta Agrigento. Według danych na grudzień 2017 gminę zamieszkiwało zaledwie 6197 osób. Nad miastem górują ruiny średniowiecznego zamku.

To kolejne miasto we Włoszech, które desperacko walczy z wyludnieniem. Za symboliczne euro i remont na koszt nowego właściciela domy oferowały już takie miejscowości jak Zungoli koło Neapolu czy sycylijskie miejscowościach Mussomeli i Sambuca di Sicilia. Lokalne władze uznały, że to dobra zachęta do przeprowadzki dla nowych mieszkańców.

Także burmistrz Cammaraty Vincenzo Giambrone chce uratować swoje miasto przed wyludnieniem - informuje CNN. Udało mu się przekonać dotychczasowych właścicieli opuszczonych i niszczejących domów do przekazania ich gminie za darmo.

- Nie mogę patrzeć, jak piękne i zabytkowe centrum mojego miasta pustoszeje i obraca się w ruinę. To boli - powiedział burmistrz w rozmowie z CNN. Dotychczasowi właściciele nie remontowali swoich zabytkowych domów w centrum miasteczka. Wiele budynków było w tak złym stanie, że groziło im zawalenie.

Do oddania w dobre i nowe ręce jest kilkanaście kamiennych budynków, ale burmistrz zapewnia, że to dopiero początek ponieważ w najstarszej części Cammaraty opustoszałych jest około stu lokali, które wymagają remontu. Burmistrz ma nadzieję, że akcja pomoże w przywróceniu miastu dawnej świetności.

Żeby zostać właścicielem domu w Cammaracie, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Najpierw należy wpłacić 5 tysięcy euro depozytu, który zostanie zwrócony po odnowienie nieruchomości - nowy właściciel musi też przedstawić plan, jak zamierza przeprowadzić remont. W wyremontowanych domach mogą powstać mieszkania, hotele lub restauracje.

Każdy może wziąć udział w promocji, choć władze Cammaraty najbardziej zapraszają do osiedlenia się młode pary z dziećmi, oferując im nawet tysiąc euro specjalnego dodatku od miasta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA