fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Bel-Air: Legendarna posiadłość Casa Encantada na sprzedaż. Cena nieziemska: 225 mln dolarów

materiały prasowe
Luksusowa posiadłość w Bel-Air może pobić rekord cenowy w USA. Casa Encantada należała do potentata hotelowego Conrada Hiltona i gościła prezydentów USA oraz największe gwiazdy Hollywood na bajecznych przyjęciach.

Posiadłość, znajdująca się w ekskluzywnej dzielnicy Los Angeles, została wystawiona na sprzedaż za 225 mln dolarów czyli ponad 862 mln złotych. Jeśli zostanie za tyle sprzedana, to będzie to rekordowa cena za tego typu nieruchomość w Stanach Zjednoczonych.

Casa Encantada została zaprojektowana przez znanego architekta Jamesa E. Dolena i wybudowana w latach 30 zeszłego wieku w stylu georgiańskim, odwołującym się do XVII i XIX-wiecznych rezydencji angielskich.

Dom ma prawie 3800 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej i 60 pokoi - każdy ma wspaniały widok z okien: na ocean, na ogród albo na miasto.

W doskonale zaplanowanym ogrodzie w stylu francuskim jest fontanna, staw z karpiami Koi, nad dużym basenem znajduje się przestronna altana z ekranem kinowym, poza tym jest tez kilka domów dla gości, kort do koszykówki oraz kort tenisowy, a także kilka szklarni z egzotycznymi roślinami.

Cała posiadłość ma powierzchnię ponad 3,2 hektarów. Jej pierwszą właścicielka była Hilda Boldt Weber, wdowa po "baronie szklanych butelek". W 1934 roku - w czasie Wielkiego Kryzysu - za 100 tys. dolarów kupiła ziemię i postanowiła wybudować najbardziej luksusową rezydencję. Miała tyle pieniędzy, że zatrudniła najlepszych architektów i nie szczędziła kosztów na dizajnerskie meble, antyki oraz dzieła sztuki. Utrzymanie domu oraz 21-osobowej służby kosztowało ją małą fortunę. Na dodatek wdowa zaczęła mieć problem z hazardem i dość szybko straciła większość odziedziczonego majątku.

Posiadłość w 1950 roku kupił potentat hotelowy Conrad Hilton za 225 tys. dolarów - ekwiwalent obecnych 2,4 mln dolarów. Kupił nie tylko dom i ziemię, ale także całe  wyposażenie rezydencji z dziełami sztuki a nawet srebrną zastawą poprzedniej właścicielki, która z powodu bankructwa popełniła samobójstwo.

Obecny właściciel to Gary Winnick - finansista i filantrop, który kupił posiadłość w 2000 roku za 94 mln dolarów i przeprowadził gruntowny remont oraz renowację całej posiadłości. Jeśli sprzeda Casa Encantada za tyle, za ile została wystawiona, będzie to absolutny rekord na rynku nieruchomości Stanów Zjednoczonych.

Dotychczas najdroższa posiadłość sprzedana w USA to Holmby Hills, należąca do znanego producenta Aarona Spellinga, którą jego wdowa sprzedała za 120 mln dolarów w lipcu tego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA