fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Wielka Brytania: Nowe reguły na rynku mieszkaniowym

Fotorzepa
Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził zarządzenie regulujące m.in. wynajem i eksmisje.

Według nowych wytycznych sprzedający i kupujący nieruchomości powinni dostosować się do sytuacji i zamiast zrywać zawarte umowy, ustalić m.in. nowe daty przeprowadzki. Dodatkowo sprzedający mieszkania powinni organizować ich wirtualne oględziny, zamiast osobistych.

Najemcom rząd polecił nie zmieniać miejsca zamieszkania przez trzy miesiące, a wynajmującym zabronił przez ten czas możliwości eksmisji. W odpowiedzi na te regulacje banki uzgodniły, że oferty kredytów hipotecznych zostaną przedłużone tam, gdzie pojawią się komplikacje związane ze zmianą lokum.

Nowe rozporządzenie pojawiło się po doniesieniach polityków Partii Pracy o dramatycznie rosnących eksmisjach, które zdarzały się pomimo zaleceń rządu. Jednocześnie podkreślono, że najemcy powinni nadal płacić czynsz, a w wypadku problemów finansowych uzgodnić nowy plan płatności. Aby zadbać o wynajmujących, rząd objął ich trzymiesięcznymi wakacjami kredytowymi.

Organizacja charytatywna Shelter już wcześniej ostrzegała, że w sądach toczy się ok. 20 tys. spraw o eksmisje, które mogą doprowadzić do bezdomności w czasie epidemii tysiące ludzi. Według jej przedstawicieli podjęte działania są niezbędne i zapewnią poczucie bezpieczeństwa wielu rodzinom w trudnej sytuacji materialnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA