fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Co zrobił przez rok BGK w sprawie najmu

Fundusz Mieszkań na Wynajem ma w ofercie umeblowane lokale
BGK/jakusiebie.pl
Fundusz Mieszkań na Wynajem, należący do BGK, planuje zamknąć 2015 rok z 2,4 tys. mieszkań w portfelu. Co to oznacza?

- Mija rok od przedstawienia pierwszej oferty w Poznaniu przez Fundusz Mieszkań na Wynajem. Kolejne kupione budynki - w Piasecznie i Gdańsku - oraz zapowiedzi inwestycji w Katowicach, Krakowie, we Wrocławiu i w Warszawie uzupełniły ofertę Funduszu Mieszkań na wynajem - mówi Justyna Kwiek, dyrektor ds. komunikacji w spółce BGK Nieruchomości.

Podaje, że fundusz planuje zamknąć 2015 rok liczbą 2,4 tys. mieszkań, z czego 380 zostało już oddanych do wynajmu, kolejne 1071 jest już zakontraktowanych, a 949 jest "w trakcie finalizacji decyzji inwestycyjnej".

- Ponad połowa z tych mieszkań zostanie oddana do wynajmu do końca 2017 roku - zapewnia Justyna Kwiek. I przypomina, że Fundusz Mieszkań na Wynajem to przedsięwzięcie dotyczące najmu instytucjonalnego, mające na celu poszerzenie oferty atrakcyjnych jakościowo mieszkań do wynajęcia w największych aglomeracjach. - Działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem ma wspierać mobilność zawodową Polaków i stanowi alternatywę dla osób szukających mieszkania, które nie mogą lub nie chcą brać długoletnich kredytów na zakup mieszkania - uzasadnia.

Lokale gotowe i budowie

W 2015 roku Fundusz udostępnił najemcom 380 wykończonych lokali o zróżnicowanym metrażu. Chodzi o 124 mieszkania w Poznaniu (przy ulicy Saperskiej), 122 w Piasecznie (ul. Generała Grochowskiego) oraz 134 mieszkania w Gdańsku (ul. Kilińskiego).

- Dodatkowo Fundusz Mieszkań na Wynajem zapowiedział 45 mieszkań znajdujących się w Krakowie (przy ulicy Polonijnej), 146 mieszkań w Katowicach (przy ulicy Generała Pułaskiego), ponad 100 mieszkań we Wrocławiu przy ulicy Dąbrowskiego, oraz 229 mieszkań w Warszawie (ul. Przy Agorze) - wylicza Justyna Kwiek.

Inwestycja w Krakowie ma być gotowa do oddania w pierwszym kwartale 2016 roku, inwestycja we Wrocławiu oraz w Warszawie rok później - w pierwszym kwartale 2017 roku. Natomiast mieszkania w Katowicach będą gotowe dla najemców niedługo później - w II kwartale 2017 roku.

Nie jest to jednak koniec planów Funduszu, który od początku istnienia zakładał inwestycje w największych polskich aglomeracjach. W tej chwili zakontraktowane są już inwestycje na warszawskim Mokotowie, Żoliborzu, Pradze Południe oraz kolejne w Poznaniu, Krakowie i Katowicach - podaje BGK.

Oferta Funduszu

- Pierwszy rok działalności Funduszu to dobry moment na podsumowanie dotychczasowego zainteresowania ofertą mieszkań na wynajem. Od momentu jej przedstawienia cieszy się ona dużym zainteresowaniem klientów, aktualnie 80 proc. mieszkań w Poznaniu i Piasecznie znalazło swoich najemców. Na pozostałe mieszkania w ofercie Funduszu trwa weryfikacja zgłoszeń od zainteresowanych najemców - mówi Justyna Kwiek.

Fundusz Mieszkań na Wynajem oferuje różne lokale: od jednopokojowych, po czteropokojowe, których metraż mieści się w zakresie od 23 do 96 mkw.

- Dodatkowo, w odpowiedzi na pytania klientów, które napływały od początku powstania przedsięwzięcia, Fundusz wprowadził do oferty od września br. najem mieszkań dla firm - na potrzeby mieszkaniowe pracowników oraz w celu prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej - wymienia Justyna Kwiek.

Opowiada, że wszystkie oferowane przez Fundusz mieszkania znajdują się w nowych budynkach. Mają w pełni wyposażone łazienki, oraz kuchnie w sprzęt AGD. Ponadto lokale oferowane w Piasecznie są w pełni umeblowane w stoły, biurka, szafy, łóżka, kanapy, itp.

Dodatkowo osoby prywatne czy firmy podpisujące umowę z Funduszem, mogą wynająć również miejsca parkingowe w garażu podziemnym i komórki lokatorskie.

- Prócz wyposażenia osoby podpisujące umowę z Funduszem bezpłatnie otrzymują pakiet wsparcia dla najemcy. Jest to forma pomocy Centrum Obsługi Klienta i zarządcy budynku we wszelkich kłopotliwych i awaryjnych sytuacjach takich jak: problemy ze sprzętem w lokalu, kłopoty techniczne z dostawcami mediów, awarie i usterki w mieszkaniu. Zarządca może również pomóc w mniej typowych sytuacjach, takich jak zgubienie kluczy czy przy odbiorze przesyłek kurierskich - wylicza Justyna Kwiek.

Stabilniej niż u Kowalskiego

- Fundusz Mieszkań na Wynajem jest przedsięwzięciem pionierskim w kategorii najmu instytucjonalnego na tak dużą skalę w naszym kraju. Taka forma najmu gwarantuje najemcy bezpieczeństwo i stabilność umowy zawartej z podmiotem z grupy BGK - mówi Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości SA. - Osoba, która podpisze umowę może mieć pewność, że warunki umowy zostaną dotrzymane, jeśli jedynie sama będzie się z nich wywiązywać. Dotyczy to także gwarancji stałej ceny najmu przez cały czas trwania umowy.

Dodaje, że cena najmu zależna jest od długości trwania umowy: im dłuższy okres jej trwania, tym niższy czynsz. Umowa podpisana może być na okres od 6 miesięcy do 4 lat, z możliwością przedłużenia.

Wynająć mieszkanie może każda osoba, która pozytywnie przejdzie procedurę weryfikacji finansowej i spełniać będzie wymogi związane z najmem okazjonalnym. - W tym celu wystarczy wejść na stronę www.jakusiebie.pl i skorzystać z formularza dostępnego przy każdej ofercie najmu lub zadzwonić do Centrum Obsługi Klienta pod numer: 801 800 388 - podaje Justyna Kwiek.

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest komercyjnym przedsięwzięciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest ono realizowane całkowicie na zasadach rynkowych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. BGK powołał dwie spółki w celu realizacji jego zamierzeń: TFI BGK S.A., które zarządza funduszem i BGK Nieruchomości S.A., która zarządza portfelem aktywów i inwestycjami funduszu. Aktualnie Fundusz Mieszkań na Wynajem posiada w swojej ofercie mieszkania w Poznaniu, Piasecznie i Gdańsku. Kolejne zaplanowane do oddania lokalizacje to: Kraków, Wrocław, Katowice i Warszawa.

źródło: BGK

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA