fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Waldemar Wasiluk: Mieszkanie+ nie odbierze klientów deweloperom

Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki deweloperskiej Victoria Dom
materiały prasowe
Program Mieszkanie+ może przegrać z ofertą deweloperską pod względem finansowym.

Czy państwowy program budowy tanich mieszkań zagrozi deweloperom? Komentuje Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki deweloperskiej Victoria Dom:

Mimo że program Mieszkanie+ jest zapowiadany już od wielu miesięcy, to wciąż niewiele wiadomo, do kogo ostatecznie będzie skierowany i jakie będą jego szczegółowe warunki. Opierając się jednak na ogólnych przekazach, wydaje się, że nie będzie on stanowił istotnej konkurencji dla oferty deweloperskiej.

Można się domyślać, że prawdopodobnie będzie adresowany do osób najuboższych, które i tak nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby kupić lokal na rynku pierwotnym. Jeśli takie osoby skorzystają z państwowego programu, to nie spowoduje to to zmniejszenia liczby naszych klientów, bo oni i tak nie kupują nieruchomości u deweloperów.

Nie wiadomo też, gdzie takie osiedla mają powstawać. Jeśli będą to mieszkania w małych miejscowościach, to również nie będzie to stanowić, konkurencji dla deweloperów, bo oni po prostu tam nie budują. W takiej sytuacji wpływ na rynek również będzie znikomy.

Z kolei w przypadku lokalizacji w większych miastach musimy ocenić oferowany standard. Bez tych informacji na razie trudno przewidzieć, czy program znajdzie chętnych. Program Mieszkanie+ może przegrać z ofertą deweloperską pod względem kwestii finansowych. Deklarowane do tej pory stawki za wynajem w programie Mieszkanie+ są bowiem zbliżone do oferty wielu deweloperów.

Dla przykładu - nasza firma oferuje w Warszawie dwupokojowe mieszkania w cenie niespełna 5,4 tys. zł za mkw. Rata kredytu wyniesie ok. 760 zł. To z pewnością konkurencyjna kwota wobec stawek, jakie zapewne będą obowiązywać za wynajem mieszkań w ramach programu rządowego.

Dodatkowo w przypadku oferty deweloperskiej klient staje się właścicielem lokalu, a w programie być może będzie mógł wykupić mieszkanie na własność dopiero w przyszłości. To także będzie robić wielką różnicę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA