fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Czy jest górny pułap zarobków menedżerów? U Daimlera tak

Niemiecka gospodarka ma rekordowe obroty. Czy to oznacza, że rekordowe będą także gratyfikacje menedżerów?

Jak podaje niedzielne wydanie FAZ, szef Daimlera Dieter Zetsche dotarł już do górnego pułapu wynagrodzeń w koncernie. Z rekordowych obrotów i zysków koncernu obliczyć można jego gratyfikację, która w roku obrachunkowym 2017 musi wynieść kilkanaście milionów euro. Lecz prawdopodobnie aż tyle pieniędzy nie trafi na jego konto, ponieważ koncern niedawno wprowadził ograniczenia w wynagrodzeniach dla menedżerów. Zgodnie z zasadą ustaloną przez radę nadzorczą, Zetsche zarobił co prawda więcej niż w roku poprzednim, kiedy na konto przelano mu prawie 8 mln euro, lecz teraz będzie to mniej niż dopuszczalne 10 mln. Dokładne liczby ujawnione zostaną 13 lutego wraz ze sprawozdaniem z działalności za rok 2017.

Według obliczeń gazety „Die Welt” szefowie koncernów notowanych w Dax i MDax w roku 2016 przeciętnie zarabiali 3,2 mln euro rocznie. Według obliczeń firmy doradczej Willis Towers Watson szefowie przedsiębiorstw notowanych w Dax przeciętnie zarabiali nawet 5,5 mln euro.

 

Rekordowe zarobki szefa SAP

Prym wiódł w tej dziedzinie szef koncernu SAP Bill McDermott, który zarobił 11,9 mln euro, czyli więcej niż Zetsche. Trzecim z czołówki był szef Heidelbergcement Bernd Scheifele, który otrzymał 7,2 mln euro.

Jeżeli doliczy się do tego świadczenia pracodawców z tytułu zabezpieczenia emerytalnego i innych - a taki model obliczeń stosuje HKP Group analizując wynagrodzenia menedżerów - zarobki te wyglądają jeszcze lepiej. Według tych obliczeń McDermott zarobił 15,3  mln euro, Zetsche 13,8 mln, a Scheifele 10 mln.

Jakby na to nie spojrzeć, szefowie koncernów Dax zarabiają krocie. Jak obliczył brytyjski think tank High Pay Center bossowie koncernów Dax już 5 stycznia br., czyli po 3,5 dnia roboczego zarobili tyle, ile wynoszą roczne pobory przeciętnie zarabiającego pracownika w Niemczech.

 

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA