fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

PO: Wyjazdowe posiedzenie klubu i konkrety na konwencji Kidawy-Błońskiej

Donald Tusk ma wspomagać kampanię kandydatki KO
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wyjazdowe spotkanie Klubu Koalicji Obywatelskiej i seria spotkań posłów z wyborcami mają uzupełnić kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Za tydzień, we wtorek 3 marca, odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Klubu Koalicji Obywatelskiej, pierwsze po wyborach szefa partii i przejęciu władzy przez Borysa Budkę. Nasi rozmówcy z PO mówią, że ma być to spotkanie „mobilizacyjne". Tuż po nim ma ruszyć seria spotkań parlamentarzystów Platformy i całej Koalicji Obywatelskiej na Mazowszu. To pierwsze województwo, które w nowym cyklu spotkań odwiedzą politycy PO. Wszystko po to, by wzmocnić kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która po konwencji 29 lutego ma wejść w kolejną fazę.

Już teraz politycy PO zapowiadają, że konwencja będzie zdecydowanie różniła się od tej zorganizowanej przez PiS. – Padną na niej konkrety i konkretna wizja prezydentury. Co do szczegółów, muszę poprosić o jeszcze trochę cierpliwości – stwierdził w jednym z wywiadów Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO. Wcześniej, w środę 26 lutego, odbędzie się pierwsze po zmianach we władzach partii posiedzenie zarządu PO w nowym składzie.

Inny model

Bolączką poprzednich kampanii Koalicji Obywatelskiej był podwójny model zarządzania, w którym decyzje podejmowali ludzie stojący bardziej w cieniu, a opisywany w mediach sztab i jego członkowie nie mieli żadnej decyzyjności. – Teraz struktura jest przejrzysta. Nie ma dwuwładzy. Proces decyzyjny jest przez to dużo sprawniejszy, klarowny – przyznaje nasz rozmówca z PO.

W ubiegłą sobotę w Warszawie został oficjalnie otwarty Sztab Obywatelski – centrum koordynacji pracy wolontariuszy, aktywistów i działaczy, którzy chcą samodzielnie lub poprzez swoje organizacje lokalne wesprzeć kampanię. PO przygotowała ok. 50 tys. bannerów, które w pierwszym rzucie mają się pojawić na płotach i ogrodzeniach sympatyków w całej Polsce.

Nasi rozmówcy zwracają też uwagę, że w ostatnich tygodniach można odnotować ogromny skok popularności profilu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Facebooku. Portal politykawsieci.pl odnotował, że tylko w ubiegłym tygodniu było to ponad 45 tys. osób.

W miniony weekend z kandydatką KO spotkał się były szef Platformy Donald Tusk, który już wielokrotnie deklarował wsparcie dla jej kandydatury. Nie jest jeszcze jasne, w jaki konkretny sposób Tusk będzie w kampanię zaangażowany. W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział jedynie, że zdaje się na decyzje Kidawy-Błońskiej.

Przez ostatnie kilka tygodni politycy PSL przekonywali, że Donald Tusk powinien zorganizować debatę z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Władysława Kosiniaka-Kamysza jako członków EPL (Europejskiej Partii Ludowej), której były premier jest szefem. Ale te wezwania pozostały bez echa.

Jak wynika z naszych rozmów, jednym z tematów w tygodniu przed konwencją będzie sytuacja w służbie zdrowia. Innym tematem będzie stopień przygotowania Polski wobec poszerzającej się epidemii koronawirusa. W poniedziałek mówili o tym zarówno szef kampanii KO i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, jak też sama kandydatka.

PiS też się mobilizuje

Kurs na mobilizację jest również w PiS. W poniedziałek późnym popołudniem odbyło się wyjazdowe spotkanie Klubu PiS z udziałem liderów partii oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Spotkanie miało być poświęcone przede wszystkim mobilizacji i koordynacji działań w terenie.

Z kolei na sobotę 29 lutego partia planuje podsumowanie 100 dni rządu Mateusza Morawieckiego.

– Robimy swoje. Nie ma żadnych nadmiernych nerwów – mówi jeden z naszych rozmówców ze sztabu Andrzeja Dudy, odnosząc się do licznych medialnych zarzutów pod adresem kampanii prezydenta z ostatnich dni. I zauważa, że pojawienie się w kampanii wyborczej Donalda Tuska niemal na pewno przełoży się na mobilizację żelaznego elektoratu PiS. – Tusk na część naszych wyborców działa jak płachta na byka – konkluduje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA