fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Przybywa niewielkich partii żądnych władzy

Angelika Jarosławska-Sapieha ogłosiła powstanie partii Biała Róża
PAP
W zaskakującym tempie przybywa niewielkich partii, mających ambitne cele.

„To nowy styl polityki, to demokracja XXI wieku" – takim sloganem kusi w sieci Polska Partia Internetowa. Zarejestrowali ją w 2010 roku przedsiębiorca Piotr Zemelka i lekarz Leszek Lacheta. Szybko zaprzestała działalności, jednak powróciła na początku tego roku. Wznowiła działalność, przyjęła swój „manifest" i „dekalog" oraz ponownie zarejestrowała się w warszawskim Sądzie Okręgowym. Tym samym stała się najmłodszym reprezentantem politycznego planktonu w Polsce.

Pod tym ironicznym określeniem kryją się niewielkie partie, niemające szans na odegranie większej roli w polityce. O tym, jak bogatym zjawiskiem jest plankton, może przekonać lektura listy partii, publikowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Liczy 87 pozycji, a obok tak znanych nazw jak PiS, PO czy PSL widnieją tam przykładowo: Obrona Narodu Polskiego czy Polska Partia Piratów.

Politycznego planktonu przybywa obecnie zaskakująco szybko. Od początku roku oficjalnie zarejestrowało się aż siedem formacji.

Rejestracja na wyścigi

2 stycznia jako pierwsza zrobiła to Jedność Narodu, istniejąca już w przeszłości partia o prawicowym profilu. Planowała start w eurowyborach ze znanymi nazwiskami na listach, m.in. ojca szefa rządu, Kornela Morawieckiego. Ostatecznie zarejestrowała jednak tylko listę w części województwa mazowieckiego, a wybory skończyła na ostatnim miejscu.

W eurowyborach sił próbowały też inne nowo powstałe formacje. Chodzi m.in. o Partię Kierowców oraz „Skutecznych" Piotra Liroya-Marca, których działacze trafili na listę prawicowej Konfederacji. Samodzielnie startowały nowe partie dwóch byłych już europosłów: Ruch Prawdziwa Europa-Europa Christi Mirosława Piotrowskiego i PolEXIT Stanisława Żółtka.

Żółtek, były europoseł Kongresu Nowej Prawicy, jest wyjątkowo zasłużony na polu rozszerzania spektrum politycznego w Polsce. Zasiadł również w zarządzie partii Odpowiedzialność, utworzonej niedawno przez środowiska KNP, i PolEXIT-u.

Skutek dobrobytu

Jako ostatnia zarejestrowała się Polska Partia Internetowa. Prof. Chwedoruk uważa, że rekordowe tempo ma trzy przyczyny. – To demokracja, dobrobyt i internet. W ostatnich latach mamy do czynienia z olbrzymim poziomem upolityczniania społeczeństwa, brakuje kryzysów gospodarczych, zazwyczaj powodujących apatię, a wskutek rozwoju nowych technologii można dotrzeć do dużej liczby odbiorców, nie wychodząc z domu – wylicza.

Jednak na siedmiu zarejestrowanych partiach w tym roku się nie skończy. Na początku lipca Angelika Jarosławska-Sapieha ogłosiła powstanie partii Biała Róża, która „wymiecie" ze sceny politycznej wszystkich nieudolnych polityków. Liderka nowej formacji jest byłą pogodynką i bizneswoman, znaną z prorosyjskich działań. Arystokratyczne nazwisko zawdzięcza małżeństwu z Egonem księciem Sapiehą, który w kilka tygodni po sformalizowaniu związku wystąpił o jego unieważnienie.

Nową partię chce też utworzyć kontrowersyjny komentator internetowy i były gwiazdor TVP Mariusz Max Kolonko. Ugrupowanie ma się nazywać #R Revolution, a Kolonko już teraz obiecuje „silną, mocarstwową, prezydencką i bogatą Polskę". Nową partię o nazwie KORONA tworzy weteran skrajnej prawicy Grzegorz Braun. Formację Prawda buduje z kolei lider ruchu rolników AgroUnia Michał Kołodziejczak. – Opozycja dziś nie ma nic do zaproponowania – mówił „Rzeczpospolitej".

Słabe perspektywy

Prof. Chwedoruk szanse nowych partii ocenia marnie. – Nawet analizując same nazwy nowych formacji, możemy domniemywać, że niektórzy ich liderzy w trybie pilnym powinni się skontaktować ze spadkobiercami dr. Freuda – mówi. Choć nie ukrywa, że w dłuższej perspektywie, przykładowo w przypadku wstrząsu gospodarczego, niektórzy z twórców nowych partii będą mogli z powodzeniem wrócić w innych konfiguracjach.

Wygląda jednak na to, że twórcy politycznego planktonu nie mają zamiaru czekać. „Z PPI masz szanse rządzić!" – wabi na swojej stronie Polska Partia Internetowa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA