fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Wielka Brytania w szoku. Nowa Brexit Party Nigela Farage'a na szczycie sondażu

Nigel Farage
AFP
Partia Brexit Nigela Farage'a pokonałaby w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarówno konserwatystów, jak i labourzystów - wynika z sondażu, opublikowanego w środę przez instytut YouGov.

W zeszłym tygodniu nowa partia Nigela Farage'a uzyskała 15 procent poparcia i zajęła trzecie miejsce, choć nie była jeszcze formalnie zarejestrowana. Teraz, po zaledwie tygodniu, nowe ugrupowanie najbardziej znanego zwolennika brexitu jest popierana przez aż 27 procent ankietowanych - wynika z sondażu instytutu YouGov.

Po fali rozgłosu, który nastąpił wraz z ich oficjalną prezentacją partii, drugi sondaż, przeprowadzony dla kampanii People’s Vote, umieścił Partię Brexit na pierwszy miejscu. Ugrupowanie Farage'a wyprzedziłoby zarówno Partię Pracy (22 procent, spadek w ciągu tygodnia o 2 pp.), jak i Partię Konserwatywną (15 procent, spadek o 1 pp.)

Na powstaniu Partii Brexit straciło przede wszystkim dawne ugrupowanie Farage'a - UKIP - popierane przed tygodniem przez 14 procent ankietowanych, a teraz już tylko przez 7 procent. Jednak straty zanotowały praktycznie wszystkie partie, oprócz Zielonych i Liberalnych Demokratów (wzrosty o 1-2 pp.).

Farage zainaugurował działalność swojej nowej partii w ostatnim tygodniu, razem z Annunziatą Rees-Mogg, siostrą znanego zwolennika brexitu wśród torysów - Jacoba Rees-Mogga.

Choć eksperci polityczni spodziewali się, że inicjatywa Farage'a może cieszyć się powodzeniem, niewielu przypuszczało, że przeskoczy ona w badaniach opinii publicznej dwie największe partie, a tym bardziej, że uczyni to w tak krótkim czasie. "The Independent" wprost nazywa zwycięstwo Brexit Party w sondażu YouGov "szokującym".

Badanie YouGov zostało przeprowadzone w dniach 15-16 kwietnia na próbie 1855 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA