fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja

Fundacja Integracja, integracja.org
Zmarł działacz społeczny walczący o prawa osób z niepełnosprawnościami, Piotr Pawłowski. Miał 52 lata.

Piotr Pawłowski od ponad 25 lat działał na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych oraz prawnych. Był także twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

"Integracja" wystartowała w 1994 roku jako magazyn dla osób z niepełnosprawnościami ich rodzin i przyjaciół i do dziś jest największym i najbardziej opiniotwórczym pismem o tej tematyce w Polsce. W roku 1995 Pawłowski z grupą kilkunastu osób powołał Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Dwa lata później założył Fundację Integracja, która miała wspierać działania Stowarzyszenia.

W wieku 16 lat Piotr Pawłowski złamał kręgosłup skacząc do wody na główkę. Od tamtej pory poruszał się na wózku inwalidzkim. "Nikt nie może uwierzyć, że o Piotrze Pawłowskim trzeba już mówić „był”. Że nie będzie kolejnych wspólnych spotkań, wymyślania kolejnych działań. Choć po niefortunnym skoku do wody od 36 lat poruszał się na wózku, był wulkanem energii, którą dosłownie zarażał innych. Pomysłów zawsze było więcej niż czasu na ich realizowanie" - czytamy na stronie fundacji. 

Od 4 października mężczyzna przebywał w stanie ciężkim w szpitalu.

Śmierć Pawłowskiego skomentowała na Twitterze Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. „Zmarł Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja. Człowiek o niezwykłej odwadze życia, energii, którą poświęcał dla dobra innych. Zmienił myślenie i wizerunek osób #niepełnosprawnych sam stając się niezwykłym przykładem. Odszedł przyjaciel” - czytamy we wpisie Ochojskiej.

O Pawłowskim w mediach społecznościowych napisała również Hanna Gronkiewicz-Waltz. „Piotr Pawłowski odszedł... Pomimo życia na wózku był zawsze uśmiechnięty, pogodny, a także zdeterminowany, by walczyć o prawa i lepsze życie osób z niepełnosprawnościami” - napisała.

Pawłowski za swoje działania uhonorowany został między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich i Medalem Rzecznika Praw Dziecka.

Źródło: integracja.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA