fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Kofi Annan nie żyje

Wikimedia
Zmarł Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i ghański polityk.

Informację o śmierci polityka podała na Twitterze Fundacja Kofiego Annana.

Pochodzący z Ghany polityk pracował w różnych agendach ONZ od 1962 roku. Od listopada 1995 do marca 1996, w okresie po podpisaniu  był specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego w byłej Jugosławii, nadzorując wycofywanie Sił Ochronnych ONZ UNPROFOR i zastępowania ich siłami NATO IFOR.

1 stycznia 1997 roku został pierwszym czarnoskórym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pełnił ten urząd przez dwie kadencje, do 2006 roku. W  roku 2001 wraz z ONZ został wyróżniony pokojową nagrodą Nobla.

Po zakończeniu drugiej kadencji był specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii, gdzie starał się o zakończenie wojny domowej.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wyraził głęboki smutek po śmierci swojego poprzednika.  W oświadczeniu napisał, że Kofi Annan był siłą, która prowadziła ku dobru. Dodawał, że zmarły sekretarz generalny wprowadził ONZ do nowego tysiąclecia z godnością i determinacją.

W Ghanie, po śmierci Annana ogłoszono tygodniową żałobę narodową. W kraju i we wszystkich placówkach dyplomatycznych opuszczono flagi do połowy masztów.

Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo podczas ogłoszenia żałoby powiedział, że rząd i mieszkańcy kraju są zasmuceni śmiercią jednego ze swych największych rodaków. Dodał, że poprzez swą działalność i pozycję rozsławił Ghanę w świecie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA