fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Astronauta uciekł z Syrii i chce zostać Turkiem

Leuband at German Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Pierwszy w historii syryjski astronauta, Muhammed Ahmed Faris, który uciekł z Syrii przed wojną domową, wkrótce ma zostać obywatelem Turcji - informuje Hurriyet Daily News.

- Nie jestem obywatelem Turcji, ale złożyłem wniosek o obywatelstwo - poinformował Faris dodając, że wniosek ma być wkrótce rozpatrzony.

W 1987 roku Faris został drugim w historii Arabem i pierwszym Syryjczykiem, który poleciał na radziecką stację kosmiczną Mir, gdzie przebywał przez tydzień.

W 2012 roku Faris uciekł przed wojną domową w Syrii do Turcji. Teraz podkreśla, że "chciałby podziękować tureckiej społeczności i Turcji za goszczenie uchodźców z Syrii".

- Przyzwyczailiśmy się do życia w Turcji, ponieważ Syryjczycy i Turcy są podobni. Historycznie Syryjczycy i Turcji żyją razem od lat - dodał.

W Turcji Faris wygłasza wykłady dla licealistów i studentów na temat kosmosu i astronomii.

- W tym miesiącu wygłosiłem siedem wykładów - wylicza.

Faris deklaruje, że chce związać się na stałe z Turcją.

Turcja na mocy porozumienia z UE z 2016 roku w zamian za ok. 6 mld euro zamknęła szlak imigracyjny do Europy. Obecnie władze w Ankarze chcą przesiedlić nawet 2 mln Syryjczyków, którzy są uchodźcami, do strefy bezpieczeństwa utworzonej przez Turcję w północnej Syrii w ramach operacji "Źródło Pokoju".

Źródło: Hurriyet Daily News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA