fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Irańska armia ćwiczy przy granicy z Turcją

AFP
Irańska armia rozpoczęła niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe na północnym zachodzie kraju, blisko granicy z Turcją - podała irańska agencja informacyjna ISNA.

Ćwiczenia rozpoczęły się w momencie, gdy Turcja przygotowuje się do ofensywy w północnej Syrii, po tym jak USA ogłosiły, że wycofają swoich żołnierzy z terenów, które mają być celem ofensywy.

Ofensywa Turków jest wymierzona w kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), sojuszników USA w walce z Daesh. W związku z zapowiedzianą ofensywą Kurdowie wezwali ludność cywilną zamieszkującą administrowane przez nich regiony w północnej Syrii do stawiania oporu Turkom.

Iran jest zaangażowany w konflikt wewnętrzny w Syrii - Teheran jest w nim sojusznikiem prezydenta Syrii, Baszara el-Asada.

ISNA podaje, że w ćwiczeniach biorą udział jednostki szybkiego reagowania, mobilne brygady oraz śmigłowce.

Tymczasem prezydent Iranu, Hassan Rouhani, wezwał Turcję do wstrzemięźliwości i uniknięcia działań wojskowych w północnej Syrii.

Rouhani dodał jednocześnie, że amerykańskie wojska powinny wycofać się z Syrii.

- Turcja ma prawo martwić się o swoją południową granicę. Uważamy, że właściwa ścieżka powinna zostać przyjęta, by usunąc te obawy. Amerykanie muszą opuścić ten region. Kurdowie w Syrii powinni wesprzeć syryjską armię - cytuje prezydenta agencja IRNA.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA