fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Rosjanie szkolą w Syrii nowy batalion

AFP
Syryjscy żołnierze w kamizelkach kuloodpornych i z pełnym wyposażeniem zaprezentowali, czego nauczyli się podczas szkolenia przeprowadzonego przez rosyjską armię.

Na terenach wiejskich położonych na zachód od Damaszku żołnierze szkolą się z przeprowadzania szturmów, ostrzału moździerzowego i rakietowego oraz oczyszczania terenu z min i udzielania pierwszej pomocy.

Ćwiczeniom przyglądali się dziennikarze z kilkudziesięciu państw, którzy otrzymali zaproszenie z Moskwy.

- Poświęcamy naszą krew za ciebie, Baszarze - krzyczeli żołnierze zwracając się do prezydenta Baszara al-Asada.

Dzięki wsparciu wojskowemu Rosji, siły rządowe przejęły od rebeliantów i dżihadystów od 2015 r. dużą część Syrii, a obecnie kontrolują około 60 procent kraju.

Rosja określa wojska, które wysłała do Syrii jako "doradców", mimo że jej jednostki i samoloty wojenne są również bezpośrednio zaangażowane w walki z dżihadystami i rebeliantami.

- Batalion został utworzony 10 sierpnia i tego samego dnia rozpoczął szkolenie - powiedział Omar Mohamed, który stoi na czele tej nowej elitarnej jednostki. - Dzięki rosyjskim doradcom poziom przygotowania żołnierzy wzrósł i wiedzą oni, jak posługiwać się wszystkimi rodzajami broni - dodał.

Pierwszy etap to dwumiesięczne szkolenie indywidualne. Później przyszli żołnierze uczą się działać w grupie. 

W wyniku trwającego od lat konfliktu zginęło w Syrii ponad 370 tys. osób, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA