fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Pamięć o żydowskim powstaniu

materiały Muzeum Polin
78 lat temu wybuchło powstania żydowskiego w Warszawie. W poniedziałek odbędą się uroczystości rocznicowe organizowane w cieniu pandemii.

Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii większość wydarzeń odbędzie się w sieci, będą one relacjonowane na żywo na profilach instytucji zajmujących się historią polskich Żydów.

Główne uroczystości zaplanowane są w 19 kwietnia w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Ich organizatorami są m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W południe decyzją wojewody włączone zostaną w Warszawie syreny alarmowe.

W trakcie obchodów będzie można wysłuchać na żywo modlitwy Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Po części oficjalnej delegacje Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przejdą w Marszu Pamięci Powstańców. Odwiedzą: Pomnik Bohaterów Getta, Pomnik Żegoty, Płytę Szmula Zygielbojma przy ul. Lewartowskiego 6, Bunkier Anielewicza przy rogu ul. Miłej i Dubois, Umschlagplatz przy ul. Stawki 4/6. Wiązanki zostaną złożone także przy tablicach pamięci Pawła Frenkla (ul. Muranowska 1 oraz Grzybowska 5A), przy Murze Getta, ul. Sienna 55 i przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego przy ul. Prostej 51. Organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji uroczystości m.in. w mediach społecznościowych.

19 kwietnia o godz. 10.00 Fundacja Shalom wyemituje na swoim kanale na FB prezentację edukacyjną „Holokaust oczami dziecka" złożoną z relacji dziecięcych z okresu wojny, ilustrowaną fotografiami. Prezentacja została przygotowana przez Fundację Shalom według pomysłu Gołdy Tencer.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie opublikuje 19. kwietnia po godzinie 12 na swoim fanpage na FB film z wystąpieniem Aleksandra Edelmana, syna Marka Edelmana, nagranym specjalnie z okazji tegorocznej rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Shapiro Silverberg AJC Central Europe Office zaprasza na wydarzenie online w języku angielskim „The Spirit of Resistance: Commemorating the Warsaw Ghetto Uprising", w trakcie którego z Marianem Turskim – ocalałym z Zagłady, byłym więźniem Auschwitz-Birkenau – będzie rozmawiał dr Sebastian Rejak, p.o. dyrektora AJC Central Europe. Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 16. Link do rejestracji i szczegółowe informacje można znaleźć na profilu organizacji na Twitterze.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Stacja Muranów i Społeczny Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma 19 kwietnia organizują kameralne spotkanie przy powstałym przy ul. Nowolipki 28 upamiętnieniu Archiwum Ringelbluma.

– Projekt udało się zrealizować dzięki partnerstwu Stacji Muranów, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, ponad 40. darczyńców z Polski i świata i wielu ludzi, którzy dołożyli wszelkich starań, aby godnie upamiętnić tych, dla których przekazanie prawdy o warszawskim getcie było ważniejsze niż życie – mówi Piotr Wiślicki, Prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny przygotowało krótki film o tym przedsięwzięciu, który opublikuje 19 kwietnia w mediach społecznościowych. Po godzinie 13 na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej zostanie upamiętniona organizacja Oneg Szabat. Nieopodal pomnika Janusza Korczaka przedstawiciele Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie odsłonią płytę ze szklaną cegłą w środku. Zdjęcia z uroczystości będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych obu organizacji.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz z inicjatywy jego dyrektorki Gołdy Tencer zorganizował akcję „Poezja warszawskiego getta". Ponad 30 teatrów z całej Polski odpowiedziało na apel Gołdy Tencer o wspólne upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania, przesyłając Teatrowi Żydowskiemu nagrane przez swoich aktorów interpretacje poezji o Zagładzie. Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia przez cały tydzień na swoim profili na FB i na Youtube.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA