fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Pozwy w obronie wizerunku Polski bez wpisu

www.sxc.hu
Sprawy wytaczane przez kombatantów oraz ich dzieci i wnuki w obronie wizerunku Polski, Narodu Polskiego lub jego patriotycznych tradycji zmagań z okupantami, nazizmem i komunizmem, będą zwolnione z wpisu sądowego.

To samo zwolnienie ma dotyczyć osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych, których statutowym celem jest ochrona wizerunku RP lub patriotycznych tradycji Polaków.

Stosowną zmianę w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (nowy ust. 5 w art. 95) przewiduje projekt ustawy autorstwa posłów PiS, który właśnie trafił do Sejmu.

- Zwolnienie z tej opłaty powinno przyczynić się do ułatwienia tym zasłużonym o osobom dochodzenia takiej ochrony - powiedział „Rzeczpospolitej" poseł Stanisław Piotrowicz, reprezentant wnioskodawców.

Obecnie takie pozwy wymagają wniesienia opłaty w wysokości 5 proc. żądanej kwoty zadośćuczynienia, co wręcza nieraz powoduje, że wnoszący takie sprawy rezygnują z roszczeń majątkowych, a mają one dyscyplinujący znaczenie dla naruszycieli (pozwanych).

- Przeprosiny same w sobie nieraz nie wystarczają - wskazuje mec. Lech Obara, który prowadzi szereg takich procesów prawa przeciwko mediom zagranicznym za nieprawdziwe i szkalujące dobre imię Polski i Polaków określenia w rodzaju „polskie obozy śmierci". Dlatego zwolnienie z opłat to dobry ruch, obu jak najszybciej zostało wprowadzone.

Dodajmy, że ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA