fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Ostatnie godziny na dopisanie się do spisu wyborców przez Internet

Adobe Stock
Wtorek 8 października to ostatni dzień, w którym można się dopisać elektronicznie do spisu wyborców poza miejscem stałego zameldowania.

Jak to zrobić? Pisaliśmy o tym kilka dni temu w artykule "Nie możesz głosować u siebie? Dopisz się online do spisu wyborców". Dużym ułatwieniem jest możliwość wysłania wniosku poprzez bankowość elektroniczną.

Z usługi elektronicznego dopisania do spisu wyborców będzie można skorzystać do wtorku do północy. Ale uwaga, niektóre urzędy, bazując na stanowisku Państwowej Komisji Wyborczej, rozpatrują tylko te wnioski, które wpłyną do nich w godzinach pracy! Wprawdzie wiele samorządów wydłużyło godziny pracy urzędów, by ułatwić dopisanie mieszkańcom zameldowanym gdzie indziej, ale lepiej nie czekać do ostatniej chwili. 

Wszystkie osoby, które wyślą elektroniczne wnioski już po godzinach pracy urzędu, a przed północą, powinny się upewnić, czy ich wniosek został przyjęty do rozpatrzenia. Najlepiej zadzwonić i zapytać - radzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Osoby, które nie zdążą się dopisać albo nie znają adresu, pod którym będą w dniu wyborów, a chcą głosować poza miejscem stałego zamieszkania, mogą jeszcze pobrać z urzędu zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie wyda urząd gminy właściwy dla miejsca zameldowania na pobyt stały.  Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą, a także na polskim statku morskim.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA