fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Nadal brakuje biegłych sądowych

Fotolia.com
Rzecznik Praw Dziecka poinformował, iż kontynuując działania w zakresie ochrony praw dzieci z niepełnosprawnościami, ponowne wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku biegłych sądowych na etapie postępowań w przedmiocie orzekania o niepełnosprawności.

Brak dostatecznej liczby biegłych sądowych, długie terminy oczekiwania na badanie u biegłych sądowych oraz brak konkretnych specjalistów na listach Prezesów Sądów Okręgowych, są powodami dużej ilości zgłoszeń o interwencję RPD.

Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości podkreślił, że przewlekłość postępowań sądowych w przedmiocie orzekania o niepełnosprawności, może prowadzić do naruszenia konstytucyjnego prawa rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, zagwarantowanego w art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

RPD przypomina, że to już kolejne wystąpienie, w którym apeluje on o podjęcie działań w celu pełniejszej ochrony praw dziecka oraz wnosi o przekazanie informacji o stopniu zaawansowania prac nad projektem ustawy o biegłych sądowych.

Źródło: RPD
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA