fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można płacić podatki za rodzinę

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Mąż zapłaci podatek za żonę, dziecko czy brata bez względu na kwotę. Za dalszych krewnych czy wspólnika obowiązuje limit 1000 zł.

Od początku 2016 r. obowiązują zmiany w ordynacji podatkowej, które mają ułatwić rozliczenia. Przykładem jest możliwość uregulowania daniny za członków rodziny. Zgodnie z nowym art. 62b ordynacji zapłata podatku może nastąpić także przez: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Za inne osoby też można uregulować należność, ale tylko do 1000 zł.

Uwaga na limit

– Nowe przepisy z jednej strony wyeliminują wiele dotychczasowych problemów zapłaty podatku za członka rodziny, ale z drugiej mogą generować nowe – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Dotychczas zgodnie z art. 60 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej za termin zapłaty uznawano dzień obciążenia konta podatnika. Także zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FPS 8/07) zapłata przez inny podmiot nie powodowała wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Mimo to praktyka była niejedno...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA