fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Mediacje stają się coraz popularniejsze. Trwa tydzień mediacji

123RF
Promowanie polubownych metod rozwiązywania sporów ma przełamać stereotyp Polaka, który woli się sądzić, niż godzić.

Trwa tydzień mediacji. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj zwracał uwagę, że ta forma rozwiązywania sporów jest coraz bardziej popularna. – Do tej pory trafiło do niej już tyle spraw, ile przez cały ubiegły rok – mówił podczas środowego spotkania z dziennikarzami.

1 stycznia 2016 r. ma wejść w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Ma ona zachęcić strony sporu do korzystania z mediacji. Osoby ubogie będą mogły być zwolnione z kosztów mediacji. Wniosek o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem będzie zwolniony od kosztów. Będzie także obowiązek informowania w pozwie, czy strony podjęły próbę mediacji lub innej alternatywnej formy rozwiązywania sporów.

Ministerstwa: Gospodarki i Sprawiedliwości starają się także promować mediację. W telewizji pojawią się nowe spoty.

– Mam nadzieję, że uda nam się przełamać stereotyp, że natura Polaka nie pozwala mu mediować – mówił minister Haładyj. Podkreślał, że w przypadku sporów gospodarczych mediacja pozwala nie tylko szybciej załatwić sprawę, ale pomaga w utrzymaniu dalszych relacji gospodarczych.

Robert Maciaszek, przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. nowelizacji prawa cywilnego, podkreślał, że kierowanie spraw do mediacji pomoże w odciążeniu sądów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA