fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Minister podniesie stawki dla adwokatów i radców

123RF
O 200 proc. mają wzrosnąć stawki za sprawy pracownicze, o 100 proc. – związane z eksmisją.

Borys Budka, minister sprawiedliwości, spotkał się w czwartek z przedstawicielami samorządu adwokackiego i radcowskiego. Zapewnił ich m.in. o podwyższeniu stawek adwokacko-radcowskich. W pierwszej kolejności w czterech kategoriach spraw.

Projekt zmiany rozporządzeń ma zostać w ciągu najbliższych dni skierowany do uzgodnień i konsultacji. Przewiduje podwyższenie stawek związanych ze sprawami pracowniczymi i ubezpieczeń społecznych, skargą na czynności komornika, eksmisją. W sprawach pracowniczo-ubezpieczeniowych stawki mają być podwyższone o 200 proc. W pozostałych o 100 proc.

60 zł to minimalna stawka w sprawie o przywrócenie do pracy i ze skargi na czynność komornika

– Już tydzień po rozpoczęciu urzędowania zleciłem analizę stawek z prośbą o wskazanie, w których przypadkach mogą zostać podwyższone. Projekt rozporządzenia jest efektem tych prac – mówi Borys Budka.

Rozdzielenie stawek

To nie koniec zmian. Powstanie zespół, który do końca lipca przedstawi projekt kompleksowej zmiany rozporządzeń regulujących stawki. W jego skład wejdą przedstawiciele obu samorządów. Obecnie te same stawki są stosowane do obliczania wynagrodzenia z urzędu i z wyboru, czyli obliczenia kosztów zwracanych od przeciwnika.

– Zależy nam na kompleksowej regulacji. Przedstawiliśmy wraz z samorządem adwokackim projekty, zgodnie z którymi oddzielne rozporządzenia będą określały wynagrodzenie za sprawy z urzędu, a oddzielne z wyboru – mówi Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Podkreśla, że spotkanie z ministrem było konstruktywne.

360 zł to stawka minimalna za zastępstwo procesowe w sprawie o rozwód lub unieważnienie małżeństwa

Ze spotkania zadowolony jest także Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Oprócz kwestii stawek minister zgodził się z naszymi argumentami dotyczącymi projektów rozporządzeń do nowej procedury karnej. Nie będzie kontroli korespondencji między adwokatem a zatrzymanym, terminy sądowe mają być ustalane nie tylko przez sędziego i prokuratora, ale także z udziałem adwokatów – mówi prezes Zwara.

Podkreśla, że wciąż aktualne są zastrzeżenia palestry do projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz o bezpłatnej pomocy prawnej.

Podczas spotkania minister zapowiedział też dalsze prace nad udostępnieniem radcom i adwokatom bazy PESEL i centralnej bazy ksiąg wieczystych. Mówiono też o modelu dobrowolności przyjmowania spraw z urzędu.

Co z protestem?

W środowisku adwokackim mówiło się ostatnio o proteście. Głosy w tej sprawie miała rozpatrzyć NRA, która zbiera się w weekend. Niezależnie od tego marsz w togach pod MS i Kancelarię Premiera zapowiadali na najbliższy wtorek stołeczni adwokaci. Czy to aktualne? Dziekan warszawskiej ORA Paweł Rybiński mówi, że przed podjęciem decyzji konieczne jest zapoznanie się z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania z ministrem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA