Zawieranie umów na czas określony w placówce zagranicznej

Zasady zawierania umów na czas określony w celu wykonywania zadań w placówce zagranicznej określono w przepisach o służbie zagranicznej. W zakresie nieuregulowanym w tych przepisach, do osób wchodzących w skład służby zagranicznej, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę w placówkach zagranicznych, stosuje się ustawę o służbie cywilnej.

Publikacja: 22.11.2016 04:20

Zawieranie umów na czas określony w placówce zagranicznej

Foto: 123RF

Osoba mająca podjąć zatrudnienie w służbie zagranicznej wyraziła zgodę na zawarcie umowy na okres próbny. Czy dopuszczalne jest zawarcie z nią takiej umowy?

Nie. Organizację i funkcjonowanie służby zagranicznej, a także szczególne prawa i obowiązki osób wchodzących w jej skład, określono w ustawie o służbie zagranicznej (dalej u.s.z.). W art. 28c u.s.z., w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r., przewidziano, że umowa o pracę zawarta w celu wykonywania zadań w placówce zagranicznej (czyli przedstawicielstwie dyplomatycznym, stałym przedstawicielstwie przy organizacji międzynarodowej, konsulacie generalnym, konsulacie, wicekonsulacie, agencji konsularnej, instytucie polskim lub innej placówce podległej ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, mającej siedzibę poza granicami Polski) może być zawarta na czas określony nieprzekraczający 6 lat.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama