fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Unia Europejska na wojnie z rakiem

AFP
UE będzie miała pierwszy w historii plan walki z rakiem. Będą osobne pieniądze w ramach budżetu na badania naukowe, próba wypracowania wspólnych standardów i zapewnienie równego dostępu do leczenia.

W poszczególnych państwach UE wiele dobrego dzieje się w tej dziedzinie, ale brakuje współpracy, co powoduje znaczące różnice. Według najnowszych danych Eurostatu co czwarty zgon w UE jest spowodowany rakiem.

Na razie Komisja Europejska otworzyła publiczne konsultacje, czyli forum, na którym wszyscy zainteresowani mogą podzielić się swoimi pomysłami na lepszą walkę z rakiem na poziomie unijnym. Potrwają one trzy miesiące.

Wnioski z dyskusji KE wykorzysta do przygotowania szczegółów planu, który pojawi się w ostatnim kwartale tego roku. W Parlamencie Europejskim powstanie specjalna komisja ds. walki z rakiem, która będzie pracować przez 2,5 roku. – Jej celem będzie połączenie sił wszystkich państw UE w walce z rakiem, w tym zniwelowanie różnic w dostępie do najnowszych leków i terapii, oraz współpraca w zakresie badań klinicznych prowadzonych na terenie UE – mówi Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Walka z rakiem to priorytet przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, z zawodu lekarki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA