fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

UE domaga się śledztwa w sprawie otrucia Nawalnego

AFP
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał rosyjskie władze do niezależnego i transparentnego śledztwa w sprawie prawdopodobnego otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Jeden z najbardziej zagorzałych krytyków Władimira Putina po utracie przytomności na pokładzie samolotu znajduje się w szpitalu Charite w Niemczech.

Po awaryjnym lądowaniu maszyny nawalny znalazł się w szpitalu w Omsku, ale jego rodzina i współpracownicy żądali, by można go było przetransportować do Niemiec.

Mimo że rosyjscy lekarze nie znaleźli w organizmie Nawalnego śladów żadnych toksycznych substancji, przeczą temu testy, które opozycjonista przeszedł w Niemczech.

Wykazały one, że Nawalny jest zatruty substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy. Cholinoesteraza to enzym potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a jego inhibitory stosowane są do produkcji leków, ale również środków owadobójczych i gazów bojowych, takich jak sarin.

Szpital Charité w Berlinie, gdzie przebywa Nawalny, przekazał  w komunikacie że prognozy dotyczące zdrowia Nawalnego trudno na razie określić, nie można bowiem wykluczyć długoterminowych skutków zatrucia, szczególnie dotyczących układu nerwowego.

Na razie stan Rosjanina jest poważny, ale nie zagraża życiu.

Unia Europejska za pośrednictwem szefa dyplomacji Josepa Borrella domaga się od Rosji niezależnego i transparentnego śledztwa w sprawie otrucia Nawalnego.

Domaga się tego także kanclerz Angela Merkel, której osobistym gościem jest Nawalny w Niemczech. Merkel także wezwała do śledztwa i stwierdziła, że osoby stojące za otruciem opozycjonisty muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Źródło: Euractiv.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA