fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Timmermans: Nie ma szans na wycofanie art. 7 wobec Polski

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący KE
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Na tym etapie nie ma szans na wycofanie artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski - powiedział dziś wiceszef KE Frans Timmermans.

Dziś w Brukseli Timmermans przedstawia efekty dialogu na temat praworządności, prowadzonego od miesięcy z rządem Polski.

W ubiegłym tygodniu o zawarciu kompromisu w tej sprawie przekonywał europoseł PiS Karol Karski.

Parlamentarzysta oświadczył, że kompromis został wypracowany w rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Dziś w Brukseli odbywa się spotkanie ministrów ds. Unii z krajów UE, na którym prezentowane będą efekty dialogu z Polską w sprawie praworządności.

Przed spotkaniem Frans Timmermans powiedział, że na tym etapie niemożliwe jest wycofanie art. 7.

- Dokonaliśmy jakiegoś postępu, ale nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu, żeby powiedzieć, że problemy zostały rozwiązane - mówił wiceszef KE.

Timmermans stwierdził, że KE obserwuje postępy w sprawie realizacji swoich rekomendacji, ale jest za wcześnie, by mówić o wycofaniu się Komisji z art. 7.

Polska opracowała zmiany w przepisach - m.in. dotyczących powoływania asesorów czy skargi nadzwyczajnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom KE, ale te przepisy jeszcze nie weszły w życie.

Wiceszef KE oświadczył, że Komisja będzie obserwować, czy przepisy te zostaną przegłosowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta.

 

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA