fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

KE chce wykorzystać szczyt NATO, by zakończyć spór wokół Trybunału Konstytucyjnego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Komisja Europejska wiedząc, że lipcowy szczyt NATO jest dla Polski ważnym wydarzeniem, chce go wykorzystać do naciskania na Warszawę ws. rozwiązania konfliktu wokół TK.

Jak pisze korespondentka RMF FM, Komisja Europejska jest zdania, że otwarty konflikt wokół trybunału Konstytucyjnego, ciągnący się od miesięcy, nie jest dla Polski korzystny przed tak ważnym międzynarodowym wydarzeniem, jakim jest zaplanowany na lipiec szczyt NATO w Warszawie. Istnieje zagrożenie, że z powodu tego konfliktu nie wszyscy przywódcy krajów członkowskich NATO będą chcieli do Polski przyjechać.

Z tego względu, jak pisze RMF FM, KE postanowiła przyspieszyć procedurę nadzoru nad Polską. Liczy na to, że przed szczytem NATO Warszawa będzie bardziej skłonna do kompromisu.

Komisja wyznaczyła Polsce czas do najbliższego poniedziałku, 23 maja,  na "wyjaśnienie nieporozumień" wokół trybunału Konstytucyjnego.

W przeciwnym razie Komisja Europejska wdroży II etap procedury nadzoru, czyli przedstawi zalecenia konkretnych kroków, które powinny podjąć polskie władze. Jeśli się do nich  nie dostosują, może to grozić odebraniem Polsce głosu w Radzie Europejskiej.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA