fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Statek z migrantami wpłynie na włoskie wody mimo zakazu?

Hol and [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Kapitan statku Sea-Watch 3 zagroziła we wtorek, że nielegalnie wpłynie na włoskie wody, aby wysadzić na brzeg 42 migrantów po tym, jak spędzili oni na morzu 13 dni.

Minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini wydał zakazał dla statku, pływającego pod holenderską banderą, w ramach polityki „zamkniętych portów”.

- Wpłynę na wody Włoch i zabiorę ich na Lampedusę - zapowiedziała tymczasem kapitan statku Carola Rackete w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”, zapowiadając przybicie do najbardziej wysuniętej na południe włoskiej wyspy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odmówił we wtorek interwencji w sprawie statku, ale wezwał Włochy do „dalszego udzielania wszelkiej niezbędnej pomocy” migrantom.

Niemiecka organizacja pozarządowa Sea-Watch zwróciła się do Trybunału o nałożenie „środków tymczasowych” na Włochy, mówiąc, że sąd może zwrócić się do Rzymu o podjęcie pilnych kroków w celu rozwiązania sporu. Miałoby to „zapobiec poważnym i nieodwracalnym naruszeniom praw człowieka”.

Salvini powiedział we wtorek, że według niego statek organizacji może „pozostać na morzu do świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku”, ale nigdy nie wpuści go do Włoch.

Spośród 53 migrantów, którzy początkowo zostali uratowani przez Sea-Watch 3 w okolicy Libii 12 czerwca, Włochy przyjęły 11 osób w najgorszym stanie.

Źródło: rp.pl/AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA