fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

USA zaostrzają przepisy migracyjne. Tym razem chodzi o dzieci

AFP
Władze imigracyjne USA poinformowały w piątek, że administracja ograniczy specjalne traktowanie nieletnich imigrantów, którzy przybywają do USA bez dorosłego opiekuna. To najnowsze posunięcie Donalda Trumpa zmierzające do zaostrzenia przepisów imigracyjnych - informuje Reuters.

Dwa dni temu Donald Trump ogłosił wprowadzenie w czerwcu ceł na wszystkie towary importowane z Meksyku, jeśli kraj ten nie powstrzyma napływu nielegalnych imigrantów do USA. Od miesięcy Trump walczy też z Kongresem o środki na budowę muru na całej długości granicy USA z Meksykiem - co było jedną z jego obietnic wyborczych.

Na mocy obowiązujących obecnie przepisów osoba nieletnia, która przybędzie do USA bez dorosłego opiekuna, uzyskuje specjalny status, który pozwala jej ubiegać się o azyl w USA składając wniosek do urzędnika Urzędu Imigracyjnego Stanów Zjednoczonych (USCIS) w uproszczonym postępowaniu (w przypadku dorosłych wniosek rozstrzyga sąd imigracyjny). Jeśli urzędnik odmówi niepełnoletniemu prawa azylu, wówczas ma on jeszcze szansę zwrócić się do sądu imigracyjnego.

Rzeczniczka USCIS Jessica Collins poinformowała w piątek, że agencja uchyla memorandum z czasów administracji Baracka Obamy, na mocy którego niepełnoletni imigranci zachowywali swój specjalny status nawet jeśli - już w momencie przebywania na terytorium USA - ukończyli 18 lat, lub jeśli dołączył do nich rodzic lub prawny opiekun przed tym, jak złożyli wniosek o azyl.

Trump wielokrotnie podkreślał, że system ochrony imigrantów w USA ma wiele "prawnych luk", które zwiększają liczbę niepełnoletnich imigrantów przybywających do USA.

Od października amerykańska straż graniczna zatrzymała blisko 45 tys. niepełnoletnich imigrantów na granicy południowo-zachodniej USA. Większość z nich to nastolatkowie, często straumatyzowani, nad którymi znęcano się w ich ojczyźnie lub w czasie ich podróży do USA  - informuje Reuters.

Zmiana w traktowaniu niepełnoletnich imigrantów przed służby imigracyjne w USA wejdzie w życie 30 czerwca.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA