fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Ranking ubezpieczeń OC. Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Bloomberg
Obowiązkowe polisy sprzedawane przez wszystkie towarzystwa mają taki sam zakres, różnią się tylko składkami. Jeśli kupujemy samą polisę OC, to powinniśmy porównać składki w kilku, a najlepiej kilkunastu towarzystwach. Tylko w ten sposób możemy wybrać tanią ofertę.

Tabelę z porównaniem ofert ubezpieczeń OC można znaleźć na końcu tekstu.

Najważniejsza jest cena

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Bez względu na to, w jakiej firmie je kupujemy, zawsze ma taki sam zakres. Wynika to z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Jedyne różnice między ofertami towarzystw mogą dotyczyć sposobu likwidacji ewentualnej szkody. Niektórzy ubezpieczyciele proponują klientom tzw. bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Polega to na tym, że po odszkodowanie z OC sprawcy wypadku możemy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela (tam gdzie kupiliśmy OC dla swojego samochodu), a nie do firmy, która wystawiła polisę OC sprawcy wypadku (tak jest standardowo). W większości towarzystw takie rozwiązanie jest bezpłatne i działa według zasad opracowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU). W praktyce okazuje się jednak, że kierowcy przy wyborze OC kierują się przede wszystkim ceną, a BLS traktują jako wartościowy dodatek.

Składka za OC nie jest odgórnie narzucana i każde towarzystwo może ją ustalać według własnych zasad. Efekt jest taki, że ceny polis są bardzo zróżnicowane. Ten sam kierowca może znaleźć na rynku oferty różniące się – pod względem kosztów – o kilkaset złotych.

Warto sprawdzić różne propozycje

Przed zakupem polisy OC powinniśmy porównać ceny ofert. Najprościej zrobimy to w multiagencji, która sprzedaje polisy wielu towarzystw, albo w internecie.

Do samodzielnego wyliczenia składki potrzebować będziemy kilku informacji: danych pojazdu (m.in marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika, data pierwszej rejestracji) i danych kierowcy (np. data otrzymania prawa jazdy, kod pocztowy miejsca zamieszkania).

Dobrym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczeń w pakiecie, np. kompleksowego ubezpieczenia samochodu, domu czy działalności gospodarczej. Wtedy towarzystwa często oferują zniżki.

– Już przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu powinniśmy pamiętać, że jednym z kosztów jego utrzymania jest ubezpieczenie. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo na polisę, powinniśmy rozważyć zakup pojazdu o mniejszej pojemności silnika czy wybrać markę, która nie jest kojarzona z kierowcami preferującymi agresywny styl jazdy – radzi Łukasz Łodziana, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Ergo Hestii.

Pieniądze na odszkodowania

Bezpośredni wpływ na ceny polis OC ma to, jak dużo towarzystwa muszą przeznaczyć na wypłatę odszkodowań. W przypadku OC znaczącą pozycją są zadośćuczynienia wyrównujące krzywdę poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym, a w przypadku jego śmierci – krzywdę doznaną przez osoby bliskie.

– Wysokość zadośćuczynienia określa sąd. Obserwujemy stały wzrost wysokości wypłacanych kwot – tłumaczy Lidia Alagierska, ekspert-lider ds. rozwoju produktów komunikacyjnych i assistance w Uniqa.

Zadośćuczynienia są nieprzewidywalne, zatem towarzystwa nie są w stanie precyzyjnie zaplanować przyszłych zobowiązań finansowych. A to oznacza brak przewidywalności cen polis.

Na początku 2017 r. weszły w życie rekomendacje KNF w sprawie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z umów ubezpieczenia OC. Według szacunków PIU roczny wzrost wypłat z tytułu wprowadzenia tej rekomendacji można szacować na 1,2 – 2,4 mld zł. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w podwyżkach cen polis OC.

Kto kupuje polisę OC? Dla jakiego auta? Wyjaśnienia do tabel

- O kierowcy

Mężczyzna urodzony w 1984 r.; prawo jazdy ma od 10 lat; jest jedynym prowadzącym ubezpieczany samochód; wykupuje polisę OC od 10 lat; ani razu nie spowodował wypadku czy stłuczki; ostatnio miał ubezpieczenie w TUW – korzystał tam ze zniżki w wysokości 60 proc.; jest żonaty; pracuje jako pracownik techniczny; ma dwoje dzieci w wieku pięć i siedem lat;

- O samochodach

Auta do użytku prywatnego; średni roczny przebieg – 15 tys. km; deklarowany przebieg w ciągu roku – 10 tys. km; brak instalacji gazowej; pierwsza rejestracja pojazdu: 30 maja roku produkcji; od nowości w Polsce; data zakupu przez obecnego właściciela: 30 maja roku następnego po produkcji; zabezpieczenia: immobilizer i autoalarm; brak uszkodzeń; nie będzie użytkowany za granicą;

Start ubezpieczenia: 10 listopada 2017 r.

Po kliknięciu w obrazek z tabelą poniżej można zobaczyć pełną wersję porównania ofert ubezpieczenia OC w pliku w formacie PDF.

Ubezpieczenie OC, składki roczne w zł

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA